Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Diplomati neskrývají rozčarování, chtějí naočkovat. Počkejte si na vaši věkovou kategorii, zní z Česka

Velkokapacitní Metropolitní očkovací centrum v Kongresovém centru Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velkokapacitní Metropolitní očkovací centrum v Kongresovém centru Praha | foto: ČTK

PRAHA Už v polovině ledna se zahraniční diplomaté akreditovaní v Česku snažili dopátrat, jak to bude s jejich očkováním proti covidu. Řada členů diplomatického sboru, zejména těch z evropských zemí, se totiž podřizuje českému vakcinačnímu plánu, který ale ambasadorům příliš klidu nepřidá.

„Mezi diplomaty to jednu dobu pěkně vřelo, české autority je vůbec o ničem neinformovaly, nikdo pak nevěděl, na čem vlastně je a zda se případně diplomaté nepokusit o očkování ve své či jiné zemi, kde by třeba přišli na řadu rychleji. To není ale moc případ zemí EU, kde je situace s tempem očkování v mnoha případech obdobná,“ řekl pro Lidovky.cz vysoce postavený diplomat.

Mlčení ministerstva zahraničí se rozhodl prolomit už v polovině ledna doyen – tedy hlava a mluvčí diplomatického sboru – apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo. V dopise adresovaném diplomatickému protokolu (odboru ministerstva zahraničí - pozn. red.) jménem sboru žádal nástin očkovacího scénáře. Svou žádost opakoval po přesně dvou měsících, patrně pro absenci dřívější odpovědi. Tentokrát se ledy pohnuly.

Charles Daniel Balvo

Charles Daniel Balvo

„Jako doyen diplomatického sboru jsem v kontaktu s úřadem diplomatického protokolu ministerstva zahraničních věcí, který je v procesu příprav programu týkajícího se očkování členů diplomatického sboru, o němž budu včas informován,“ řekl pro Lidovky.cz velvyslanec Svatého stolce.

„Pokud jde o Vatikán, zdravotnická služba má program očkování obyvatel a zaměstnanců Vatikánského městského státu i diplomatů akreditovaných u Svatého stolce,“ popsal situaci v nejmenším státu světa.

Absenci údajů potvrdila i britská ambasáda. „Mohu potvrdit, že české ministerstvo zahraničí kontaktovalo naše velvyslanectví ohledně očkování zaměstnanců velvyslanectví. Bližší informace či instrukce ale momentálně nemáme k dispozici,“ sdělila šéfka tiskového oddělení Eva Bouchalová.

Podrobnější informace se podle mluvčí Černínského paláce Zuzany Štíchové diplomaté dozví až poté, co postup jejich vakcinace schválí vláda. „V plánu je očkování členů diplomatických misí v ČR dle aktuálně platného vakcinačního plánu ČR, tedy primárně podle věku, tedy podle stejných pravidel jako pro české občany. Protože diplomaté se nemohou k očkování registrovat přes centrální systém, povede evidenci diplomatický protokol MZV,“ popsala pro Lidovky.cz Štíchová.

Diplomatický pas tak v Česku jako vstupenka do světa dříve očkovaných neplatí, s upřednostňováním pracovníků diplomatických misí se nepočítá. Ostatně jako v řadě jiných zemí. Ambasadoři i jejich rodinní příslušníci si musí zkrátka počkat, až na ně přijde „věková“ řada. Téměř sedmdesátiletého papežského nuncia dlouhá fronta nečeká, jeho věková skupina by se mohla registrovat již od středy. Kdy přijdou na řadu mladší diplomaté, je zatím ve hvězdách.

Jasno nemají ani někteří Češi působící na zahraničních misích. Tam, kde očkování jede jako po drátku, už diplomaté dávku dostali, mnohde však rovněž stojí ve frontě dle věku. Českým diplomatům v zahraničí MZV doporučuje jen vakcíny registrované Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

„Nebude se však zaměstnanci bránit osobnímu rozhodnutí, zvolí-li vakcínu takto neregistrovanou,“ řekl Jakub Augusta z odboru komunikace ministerstva.

Mezi takovéto látky patří ruská vakcína Sputnik V či čínská Sinopharm. Obě nabízí zájemcům o očkování, tedy i diplomatům, třeba Maďarsko, Rusko či Srbsko.

Očkovací premiant Izrael nespoléhá na jiné státy. Své diplomaty na pár dní stáhl a naočkoval je americko-německou vakcínou Pfizer/BioNTech sám na svém území. V Česku i jinde by přišli na řadu až poté, co bude populace Svaté země dávno proočkována.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....