Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když je třeba, postavím i dům

Česko

Nizozemský filmař Alex van Warmerdam je jedním z hostů letošního Febiofestu. Přehlídka uspořádala retrospektivu jeho snímků, nabitých absurdním černým humorem.

* LN Jak jste našel ten krásný dům, kde se odehrává celý váš nejnovější film Poslední dny Emmy Blankové?

Musel jsem si ho sám vyprojektovat. Vhodnou budovu jsme v Belgii i Nizozemsku hledali bezúspěšně. V „Emmě“ jsou přitom dispozice velmi důležité: když píšu scénu, vím dopředu, že dveře budou třeba nalevo a okno napravo. Také jsem chtěl, aby ten dům fungoval jako samostatná postava. A tak jsme ten barák prostě postavili – a po natáčení zase zbořili.

* LN Jste renesanční člověk: píšete, hrajete, režírujete, malujete, skládáte hudbu... A teď i navrhujete domy! Jak to zvládáte?

Asi je to dané mou osobností a vzděláním. Když jsme byli mladí, založili jsme s bratry a dalšími osmi kluky skupinu hudebního divadla. Tehdy na začátku 70. let bylo módní fungovat jako kolektiv, kde všichni můžou dělat všechno, pokud to umí. Studoval jsem tehdy na umělecké škole a navrhoval plakáty a dekorace. Jednou ale bylo třeba napsat písničku, tak jsem se toho taky ujal. Někdo si myslí, že dělat víc věcí najednou je náročné, ale přitom je to všechno propojené: když píšu scénu, už vím, jaký v ní chci mít třeba nábytek a hudbu.

* LN Do výroby filmu zapojujete svou rodinu: bratry, manželku Annet Malherbe, syna... Nehádáte se s nimi? Neprojevuje se pracovní napětí i v soukromí?

Ne. Pokud se někdy hádáme, je to ve fázi preprodukce. Na place jsem režisér a Marc je producent. S Annet se pohádám doma, pokud je to nutné. Rodinný byznys funguje jenom odsud posud, na place jsem šéf já.

* LN Katalog Febiofestu vaše filmy popisuje jako „kruté komedie“. Souhlasíte s tím označením?

Nejsem na hodnocení svých filmů ten pravý. Ale „kruté komedie“ – ano, to zní v pohodě, nemám s tím problém.

* LN Váš způsob humoru je velmi absurdní. Jste na návštěvě ve městě Franze Kafky: inspiroval jste se jeho dílem?

Na umělecké škole mě jeho kratičká povídka Výlet do hor inspirovala k sérii obrazů. Nečetl jsem od něj všechno, ale když je člověk mladý, těžko se Kafkovi vyhne. Tak zásadní vliv jako třeba Hitchcockovo Psycho na mě ale neměl.

* LN Jak byste popsal svoji pozici v Nizozemsku? Jste tam slavný režisér? Nebo spíš kultovní tvůrce?

Annet: Já bych řekla „kultovní tvůrce“. Alex je v Nizozemsku asi jediný režisér, který si sám píše filmy a hraje v nich. Je divné říkat to o vlastním manželovi, ale v Nizozemsku skutečně nikdo jako Alex není.

lidovky.cz

Celou verzi rozhovoru najdete na

* www.lidovky.cz/kultura

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!