Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Když muže vykáží z dámského kupé, není to diskriminace, tvrdí ombudsmanka

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Takzvaná dámská kupé v některých vlacích Českých drah (ČD) podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové muže nediskriminují. Kupé podle ombudsmanky sledují legitimní cíl zvýšit pocit bezpečí cestujících žen, tedy i zvýšit zájem žen o cestování vlakem. Ombudsmanka řešila několik stížností na kupé. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Speciální kupé pro ženy České dráhy po inspiraci v zahraničí zavedly v roce 2012, jsou ve vybraných spojích. Mají do nich přístup pouze ženy, mužští cestující musí jinam. Podle dřívějšího vyjádření drah některým ženám není příjemné sedět v uzavřeném prostoru s muži, necítí se bezpečně, mnohdy tak raději volí jízdu autobusem. Vyhrazená kupé mají zvýšit jejich bezpečnost a přilákat zpět k cestování po železnici.

Muži podle ombudsmanky ve stížnostech poukazovali na problémy, s nimiž se při cestování vlakem setkali. Jeden například musel opustit dámské kupé na základě požadavku spolucestujících žen a měl pak problém najít v přeplněném vlaku volné místo. Další cestoval s manželkou a průvodčí se dotázal ostatních žen v dámském kupé, jestli jim přítomnost muže nevadí. Stěžovatelé se těmito situacemi cítili dotčeni a považovali je za diskriminační.

Zvyšovat pocit bezpečí a zájem žen o cestování vlakem je podle ombudsmanky legitimním cílem, kterého lze zřizováním dámských kupé dosáhnout. „Důležitá je skutečnost, že dámská kupé nemohou výrazněji omezit, nebo dokonce vyloučit přístup mužů k vlakové dopravě, protože tato kupé nejsou zřizována ve všech vlacích. Tam, kde dámská kupé jsou, představují pouhých šest míst v celém vlaku,“ uvedla Šabatová.

Podobné stížnosti řešil i předchozí ombudsman Pavel Varvařovský hned v roce 2012 a vyjádřil se obdobně. Podle zjištění ombudsmanky však dopravce nedostatečně vyhodnocuje, jak se zavedením dámských kupé daří dosahovat sledovaného cíle. Doporučila proto provést průzkum mezi cestujícími ženami. Dráhy podle Hrazdílkové přislíbily, že dotazy na vnímání dámských oddílů, pocit bezpečí či četnost využívání letos zahrnou do pravidelného průzkumu spokojenosti.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!