4. července 2019 16:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokud odejde ČSSD z vlády, bude Babiš nejdřív jednat s dalšími politickými stranami

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Růžička, MAFRA

LÁNY Premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) uvedl, že v případě odchodu sociálních demokratů z vlády by vyjednával s ostatními sněmovními stranami o dalším postupu včetně jejich možné podpory pro rekonstruovanou vládu. O dalším postupu by se rozhodl teprve poté. Ještě v neděli Babiš hovořil o tom, že odchod ČSSD by znamenal předčasné volby a předchozí slova hlavy státu o rekonstrukci kabinetu odmítl.

Babiš dnes řekl, že si odchod ČSSD z vlády nepřeje a nepředpokládá, že by nastal. „Určitě bych šel nejdřív do Sněmovny zjistit stanovisko jednotlivých stran a hnutí, jak se k takové situaci staví. Na základě jejich vyjádření bychom se rozhodli o dalším postupu,“ uvedl premiér.

Pokud ČSSD odejde, jednou alternativou jsou předčasné volby, dodal Babiš. „To si myslím, že by nebylo dobře, my ani nechceme předčasné volby. Šel bych se zeptat jednotlivých parlamentních stran, jestli by eventuálně akceptovaly rekonstrukci vlády. Že bychom získali případně nějakou podporu od opozičních stran,“ konstatoval.

V neděli přitom Babiš uvedl, že odchod ČSSD by znamenal „de facto předčasné volby“. Spekulace, že by ve vládě mohlo ČSSD nahradit hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, označil v té souvislosti v pořadu České televize Otázky Václava Moravce za nesmyslné. I v minulosti s nimi ANO odmítlo jít do vlády, řekl. Zeman předtím v televizi Barrandov řekl, že odchod ministrů ČSSD by byl jen personální rekonstrukcí kabinetu. Vznikla by podle něj nová většina bez ČSSD, která by Babišovu vládu podporovala.

Šéf SPD Tomio Okamura opakovaně vyjádřil ochotu jednat o podpoře projektu, ve kterém by socialisté nebyli. SPD by podle Okamury zvážila podporu uspořádání vlády sestavené vítězem voleb, pokud by prosazovala také programové priority SPD. Babiš dnes v Právu řekl, že pro ANO by byla rekonstrukce výhodnější než předčasné volby. „Rozhodující bude pro mě názor ostatních parlamentních stran. Nechci se dostat do pozice, že bude rekonstrukce vlády a někdo bude říkat, že nás podporují jen komunisté a SPD. Takže když nás ostatní strany nepodpoří, měly by posbírat těch 120 hlasů na rozpuštění Sněmovny. To ale nechceme,“ řekl.

Podpořit rozpuštění Sněmovny jsou připraveni například lidovci. Širší vedení KDU-ČSL pověřilo tento týden předsedu Marka Výborného, aby jednal s předsedy ODS, TOP 09, STAN a případně i dalších demokratických stran o možném řešení aktuální politické situace. Připravenost jednat o rozpuštění dolní komory vyjádřily i další opoziční strany.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?