Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klabava znovu hrozí. Za rok se nic neudělalo, zlobí se starosta zaplavované obce

Klabava 31. května v roce 2013. V Nové Huti na Klabavě poblíž Plzně a na odtoku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klabava 31. května v roce 2013. V Nové Huti na Klabavě poblíž Plzně a na odtoku... | foto: ČTK

HRÁDEK U ROKYCAN Na třetí povodňový stupeň ohrožení vystoupala ve středu po nočních lijácích hladina řeky Klabavy v Hrádku u Rokycan na Plzeňsku. S povodněmi mají zdejší obyvatelé četné zkušenosti, poslední velká voda proběhla teprve před rokem. "Ale neudělalo se skoro nic. Což je smutné," řekl serveru Lidovky.cz starosta obce Jaroslav Pertlík.

Lidovky.cz Podle informací ČHMÚ měla řeka Klabava kulminovat ráno kolem 8 hodiny. Bylo tomu tak?
Podle mě ještě nekulminovala, ráno totiž začalo opět silně pršet. Nejdůležitější je pro nás situace nad Brdy, protože odtamtud všechno teče k nám. Veškerá voda z polí, luk a menších potoků se slila dohromady. Sleduji meteoradar a zatím to nevypadá moc optimisticky, dešťové mraky tady stále visí a vypadá to, že minimálně dopoledne ještě pršet bude.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz Na třetí povodňový stupeň se hladina řeky dostala po druhé hodině ranní, když dosáhla 150 centimetrů. Do jaké výšky za tu dobu vystoupala?
Jde to hrozně rychle - od půlnoci do šesti hodin ráno stoupla řeka o metr. Potom drobně klesla, protože přestalo pršet. Zatím je to ještě relativně dobré, horší bude, jestli se hladina posune ke dvěma metrům. Potom už se Klabava začne vylévat ze břehů.

Lidovky.cz K jakým krokům budete muset v takovém případě přistoupit?
Jestli se Klabava přiblíží ke 190 centimetrům, nainstalujeme připravenou protipovodňovou stěnu, která ochrání nejrizikovější chatovou oblast. V pohotovosti jsou také hasiči.

Lidovky.cz Co zatím stačila voda v Hrádku způsobit?
Lidé mají zaplavené sklepy, od noci musí odčerpávat vodu. Částečně řeka vytopila místní mateřskou školku a teklo nám i do školní jídelny. Na všem pracují hasiči.

Lidovky.cz Jakým způsobem informujete o situaci obyvatele města?
Ve městě funguje infokanál, do kterého se občané mohou přihlásit. Využívají ho zejména občané zátopových oblastí, kteří mají u řeky chaty. Ráno jsem jim poslal zprávu o vyhlášení třetího stupně a budu je informovat i dál.

Všechna voda z Brd. Klabava u obce Hrádek u Rokycan.

Všechna voda z Brd. Klabava u obce Hrádek u Rokycan.

Lidovky.cz Měli jste indicie o hrozících povodních?
Měl jsem to v kostech, tušil jsem, že něco přijde. Dělám tady starostu dvacet let, za tu dobu už jsou to asi šesté povodně. Poslední byly loni touto dobou, kdy se Klabava rozlila a způsobila i značné škody.

Lidovky.cz Vybudovali jste ve městě za uplynulý rok nějaká protipovodňová opatření, když se zde tu řeka vylévá často?
Pořád se o něčem mluví, ale neudělalo se skoro nic. Což je smutné a netěší mě to - každý má zájem až ve chvíli, kdy jsou vytopené domy.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.