Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klánovice dostaly dotaci ČEZ na nové stromy, staré kácí

Kácení lipové aleje na hlavní třídě v Praze - Klánovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kácení lipové aleje na hlavní třídě v Praze - Klánovicích. | foto: Ivana Ježková

KLÁNOVICE Klánovice, pražská čtvrť na východním okraji města, kácí jeden ze svých symbolů, alej šedesáti až osmdesátiletých lip na hlavní třídě. Paradoxně i proto, že Místní úřad Praha-Klánovice získal grant od nadace ČEZ na výsadbu nových stromů.

Jenže proto, aby místní úřad grant využil, má být pokáceno v přístích dnech na čtyřicet vzrostlých desítky let starých lip, z nichž jen malá část je ve skutečně havarijním stavu.

Kácení lipové aleje na hlavní třídě v Praze - Klánovicích.

Nadace ČEZ je ovšem v celé kauze nevinně, protože grant mohl být použit i na záchranu stávajícího stromořadí v kombinací s výměnou části lip, jež byly v nejhorším zdravotním stavu.

Úřad kácí i zdravé stromy

„Nadační příspěvek v grantovém řízení Stromy je primárně určen na výsadbu nových stromů (včetně jejich údržby) a nemůže tak být použit pouze na údržbu, například stávající zeleně. Pokud by ale předmět nadačního příspěvku zahrnoval jak novou výsadbu, tak například záchranu stávající zeleně, zůstal by jeho smysl podle mého názoru zachován. Vše tedy záleží na příjemci příspěvku,“ uvádí ředitel nadace ČEZ Ondřej Šuch.

Jenže místní úřad se rozhodl celou kilometrovou oboustrannou lipovou alej s šedesáti až osmdesátiletými lipami od středu obce na sever „obnovit“ během jednoho až tří let. Vykácet má tak být přes sto lip, z nichž nejméně část je i podle přiznání představitelů vedení obce v „perspektivním“ stavu.

Pokácená lípa
Kácení lipové aleje na hlavní třídě v Praze - Klánovicích.

Podle vyjádření jedné z úřednic úřadu městské části, které pronesla na veřejném zasedání, chce úřad „raději investovat do mladých lip, než zachraňovat ty staré“.

Padlo již deset lip, občané podali petici

Jeden z místních občanů Mudr. Milan Kudyn, bývalý šéf správní rady Transparency International Česká republika, včera podal podnět na pražskou Inspekci životního prostředí, aby okamžitě zasáhla, protože kácení bleskově postupuje. 

Kácení lipové aleje na hlavní třídě v Praze - Klánovicích.

Za poslední dva dny mu padlo za oběť už více než deset historických lip, některé z nich zřejmě v dobrém zdravotním stavu. Někteří místní občané se pokouší zastavit likvidaci lip protestní peticí.

Autor se angažuje v zastavení kácení lipové aleje

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...