Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus amnestii hájí neexistujícím judikátem, diví se právníci

Česko

  7:00
PRAHA - Jeden z hlavních argumentů Václava Klause pro pardon u případů, kde trestní stíhání trvá déle než osm let, padá. Prezident se odvolává na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva, podle níž se za nepřiměřenou považuje doba přesahující šest let. Takový výklad ale odborníci oslovení serverem Lidovky.cz rozcupovali, žádná taková totiž neexistuje.

Václav Klaus foto: MAFRA - Tomáš Krist

Klaus po vyhlášení amnestie prakticky ihned kvůli jejímu příliš širokému rozsahu schytal z justičních kruhů kritiku. Kromě drobných zločinců totiž očistí i aktéry korupčních a závažných hospodářských kauz z 90. let. Prezident mimo jiné argumentuje judikaturou Evropského soudu pro lidská práva.

Zastavení trestních řízení se nelíbí ani státním zástupcům:

"Za nepřiměřenou délku řízení se považuje doba přesahující šest let. Tento časový úsek jsem si já v žádném případě nevymyslel. Zdál se mi krátký, a proto jsem do textu amnestie místo čísla šest dal svým vlastním rozhodnutím číslo osm," řekl Klaus Mladé frontě Dnes.

Klausova judikatura? Neexistuje

Jenže judikatura závazně určující přiměřenou délku řízení neexistuje. "Žádná pevná hranice není, záleží na okolnostech," potvrdil serveru Lidovky.cz vládní zmocněnec Česka před Evropským soudem pro lidská práva Vít Schorm. Ke každému případu je tak nutné přistupovat individuálně, což Klausova plošná amnestie ze své podstaty nečiní. 

Zastavení trestního stíhání

Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. 1. 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující 10 let.

"Je potřeba posoudit celkovou délku řízení, zjišťuje se, zda z nějakého důvodu bylo, či nebylo řízení složité, a zda stěžující spolupracoval, zda se neodůvodněných protahování nedopustily soudy nebo jiné státní orgány a význam předmětu řízení pro dotyčného," popsal Schorm.

Stejně mluví i senátorka a bývalá ústavní právnička Eliška Wagnerová. "Průtahy jsou individuální záležitost, existuje jakýsi test, který oni si provádí. U nás to dělal Ústavní soud, sama jsem přišla s názorem, že délka řízení by měla mít odraz v délce trestu. Objektivní lhůta stanovená jednou provždy není možná, protože případy se liší," upozorňuje.

Wagnerová se pozastavuje i nad tím, že prezident takový argument používá. "Není právník a po večerech si asi nečte v judikatuře Evropského soudu pro lidská práva, ale pokud si jeho rádci myslí, že mohou radit, měli by to umět," myslí si.

Eliška Wagnerová

Eliška Wagnerová

Hrad se podle experta na ústavní právo Jana Kysely nesprávně opírá o judikát, který vznikl během 70. let v Anglii. "Délku stíhání určil někde kolem šesti let, ale že by z toho plynula nutnost amnestovat všechny stíhané sedm nebo osm let, to si nejsem jistý. Tohle lze těžko posoudit plošnou amnestií, není to argument, který lze přetavit jako základní odůvodnění, proč udělit amnestii," diví se Kysela.

Stěžují si na civilní řízení

Prezidentovu argumentaci evropským soudem zpochybňuje i fakt, že jeho amnestie se týká trestního stíhání. U soudu si ale lidé stěžují především na délku civilních řízení. "Obvinění si zřídkakdy stěžují na nepřiměřenost řízení, i když se to stává. Většinou si ale lidé stěžují, že se třeba příliš dlouho soudí o nějakou věc, a snaží se to urychlit," potvrzuje Schorm.

Pražské vrchní státní zastupitelství uvedlo, že podmínky amnestie splňuje 13 z pod něj spadajících případů, několik kauz bude muset zastavit také Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Tito žalobci přitom dozorují pouze případy se škodou vzniklou státu či finančním institucím přesahující 150 milionů korun.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat