Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus byl v pondělí unavený

Česko

Prezident letos 17. listopadu místo oslav státního svátku odpočíval

PRAHA Prezident Václav Klaus se poprvé od svého působení v politice osobně neúčastnil ani jedné akce připomínající pád komunismu v roce 1989 a zásah nacistů proti studentům v roce 1939.

Podle mluvčího Hradu Radima Ochvata byl Klaus trochu unavený. „Pan prezident odpočíval po velmi náročných několika týdnech,“ zdůvodnil LN mluvčí neúčast prezidenta Václava Klause na akcích u příležitosti státního svátku 17. listopadu. Dalším důvodem podle něj byl fakt, že se Klaus intenzivně připravoval na své vystoupení u Ústavního soudu, který příští úterý projedná Lisabonskou smlouvu. Ta má reformovat evropské struktury a český prezident je jejím největším kritikem. Ochvat zároveň vyloučil, že by za Klausovou absencí byla nemoc.

Prezidenta, který se od svého zvolení v roce 2003 doposud účastnil všech takových akcí, tentokrát zastoupil Ladislav Mravec z hradní kanceláře. Na pietním aktu u Hlávkových kolejí přednesl Klausovu zdravici. „Není náhodou, že totalitním režimům vždy nejvíce vadili vzdělaní lidé. Ti se hůře ovládají,“ citoval Mravec.

Osobně naopak vzdali hold popraveným studentům u Hlávkových kolejí například premiér Mirek Topolánek či jeho soupeř v boji o křeslo šéfa ODS primátor Pavel Bém. Exprezident Václav Havel pak položil kytici na Národní třídě, kde začala násilným potlačením studentské manifestace sametová revoluce. Do podloubí přišel i Topolánek a předseda Senátu Přemysl Sobotka.

„Třeba se nechtěl potkat s určitými lidmi“ Podle politologů Klaus svou neúčastí při výročí 17. listopadu pochybil. „Kdybych měl použít klausovskou metaforu, tak by člověk mohl přinejmenším povytáhnout obočí,“ řekl LN Daniel Kunštát z Centra pro výzkum veřejného mínění. „Pravda je taková, že jako hlava státu, byť s tímto svátkem tak úplně nesouzní, tak si měl udělat čas. On je symbolická politická persona, která zosobňuje ideje státu, ať chce nebo nechce,“ poznamenal. Podle něj lidé vnímají svátek jako určitý symbol a i prezident je symbolem. „Tohle je přesně ta situace, kde tkví hlavní role prezidenta. Symbolicky zosobňovat trvalé hodnoty, principy. V tuto chvíli tomu požadavku paradoxně nedostál, i když v jiných aspektech se snaží a ví, jaká je jeho role,“ dodal Kunštát.

Politolog Bohumil Doležal pro změnu soudí, že pokud se prezident vymlouvá na únavu, tak věc může mít politické pozadí. Nechtěl bych spekulovat, ale třeba se nechtěl potkat s určitými lidmi. On některé nemá rád a jiní nemají v oblibě jeho. Neumím si ale představit, že by to hradní protokol nezvládl. V každém případě se měl nějaké akce zúčastnit,“ poznamenal.

Klause se naopak zastala předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. „Nevinila bych ho. Asi se opravdu cítí unavený. Nedávno byl na operaci a velmi rychle se vrátil do prezidentské role. Je po velkých jednáních a další má před sebou. Z lidského pohledu má nárok, aby odpočíval. Byť jde o tak významné dny. On je určitě v duchu ctí,“ sdělila Kavalírová. Podle ní to obecně prezidenti v České republice neměli nikdy snadné. „Není jednoduché být v této zemi prezidentem. Problémy měli oba Václavové,“ uvedla.

Autor: