Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus dostane k narozeninám oslavný sborník

Česko

  8:31
PRAHA - Oslavný sborník dostane k blížícím se sedmdesátinám prezident Václav Klaus. Gratulovat bude v knize Festschrift hlavě státu řada zahraničních osobností, mezi nejvýznamnějšími například bývalí španělský premiér José María Aznar. Přispěli ale i Klausovi přátelé, jako je například Miroslav Macek, či prezidentův někdejší politický rival Miloš Zeman.

Václav Klaus foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Prezentace knihy, při které bude přítomen oslavenec, bude v Míčovně Pražského hradu. Klaus bude kulaté narozeniny slavit v neděli 19. června, kdy uspořádá také speciální koncert z cyklu Jazz na Hradě nazvaný Gratulace Václavu Klausovi. Prezidentovi k narozeninám zahrají mimo jiné flétnista Jiří Stivín a klavírista Emil Viklický.

Co si Klaus myslí o oslavě svých narozenin?

Oficiální oslavy, na které pozval osobnosti českého politického a společenského života a také diplomaty, prezident zrušil kvůli čtvrteční stávce. Odbory totiž hrozily, že zablokují cestu k Hradu, kde se měla oslava uskutečnit.

Klaus od počátku devadesátých let prakticky bez přestávky zastával vrcholné politické funkce včetně premiéra. Dvakrát byl těsně zvolen do prezidentského úřadu, nyní ho v roli hlavy státu čekají poslední dva roky.

Ve veřejném životě ale chce zůstat i po konci svého prezidentského mandátu v roce 2013.

Autoři: ,