Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 49  Kč / 1. měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus jmenoval Müllerovou ministryní práce a sociálních věcí

Česko

  9:09aktualizováno  12:54
PRAHA - Prezident Václav Klaus v pátek jmenoval ministryní práce a sociálních věcí Ludmilu Müllerovou (TOP 09). Nahradila stranického kolegu Jaromíra Drábka, který post opustil ke konci října poté, co policie obvinila jeho bývalého prvního náměstka z podplácení. Müllerová po nástupu do funkce uvedla, že se bude soustředit na vyřešení sporů kolem sociálních karet, nastartování důchodové reformy i vysvětlování reformních změn a záměrů.

Ludmila Müllerová a Václav Klaus foto: MAFRA - Dan Materna

"Moc bych vám přál, aby se vám podařilo problémové ministerstvo, alespoň viděno z venku, stabilizovat, aby vážně dělalo ty věci, které dělat má, a přestalo experimentovat s věcmi, které se mu moc nedaří," popřál nové ministryni Klaus.

ČTĚTE TAKÉ

Chybí radikální krok ve vedení
Podle něj dosud vedení MPSV chyběl "radikální krok v tom, co se musí osekat z příliš přebujelého systému". Současně ale podle něj neměl úřad ani potřebnou citlivost, aby nedělal věci, které mají nepříjemné a nezasloužené dopady na jednotlivce.

Resort práce byl teď dva týdny bez vedení. Drábek sice své odstoupení oznámil počátkem října, výběr jeho nástupce odsunuly ale krajské a senátní volby i vládní krize se spory o podobu daní. Premiér Petr Nečas (ODS) se s kandidátkou TOP 09 na ministerský post sešel teprve před pár dny, až po klíčových hlasováních ve Sněmovně.

Podle předsedy vlády má nová ministryně před sebou dokončení některých legislativních kroků. Zaměřit by se měla třeba na trh práce a vytváření podmínek, aby se v recesi "minimalizoval zánik pracovních příležitostí" a mohla vznikat i nová místa, uvedl premiér. Zmínil i rozpočet a rodinnou politiku. Předchozímu šéfovi resortu poděkoval "za kvalitní práci". Dodal, že se podařila "řada úkolů i ne zcela populárních kroků, které byly nesmírně důležité pro stabilitu veřejných financí".

K TÉMATU

Někdejší politička KDU-ČSL a nyní TOP 09 Müllerová je třetí ženou v Nečasově vládě a první ženou v čele ministerstva práce. V pátek řekla, že její prioritou je hlavně vyřešení záležitosti s sKartami.

Hned v příštím týdnu chce začít jednat s Českou spořitelnou, s níž ministerstvo na systém smlouvu na 12 let. Sejít se chce i s kritiky - zástupci postižených, seniorů, opozicí i koaličními politiky. Při pochybnostech by se měly prověřit také další vypsané tendry, řekla ministryně.

Nedostatečné vysvětlení reforem
Soustředit se chce také na hladké odstartování důchodové reformy, kterou bude muset zvládnout Česká správa sociálního zabezpečení. "Budeme mít zcela nepochybně spousty starostí, ale jsme připraveni, aby se spořící pilíř úspěšně spustil. Nemůžeme si dovolit jakékoliv problémy, jaké jsme měli na počátku roku při vyplácení dávek," podotkla Müllerová. Změnit chce i způsob komunikace. Její úřad by podle ní měl dávat pocit jistoty, ne strachu, který prý pramení z nedostatečného vysvětlení reforem. Müllerová zatím neoznámila, koho si vybere za prvního náměstka a jaké případně udělá personální změny.

Opoziční ČSSD dosavadní kroky ministerstva práce označuje za asociální. Obává se toho, že v nich Müllerová bude pokračovat a stane se jen "prodlouženou rukou ministra financí a svého předchůdce".

Ludmila Müllerová

Datum a místo narození: 27. září 1954 v Lanškrouně (okres Ústí nad Orlicí).

Vzdělání: Provozně ekonomická fakulta Vysoké školy zemědělské v Brně.

Kariéra:

pracovala v administrativních a ekonomických profesích v JZD Horní Čermná, Východočeských papírnách Lanškroun a Státním statku Bruntál (1976-1991)

soukromě podnikala v oblasti ekonomiky a účetnictví (1991-1994)

pracovala v ekonomických funkcích v nemocnici v Bruntále (1994-1998)

poslankyně (1998-2002; zvolena za KDU-ČSL)

náměstkyně ministra práce a sociálních věcí odpovědná za oblast sociální politiky, sociálních služeb a rodinné politiky (2002-2004)

senátorka za obvod číslo 46 - Ústí nad Orlicí (2004-2010; zvolena za KDU-ČSL)

Členství a funkce v politických stranách:

od roku 1991 byla členkou Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové (KDU-ČSL)

byla mimo jiné místopředsedkyní této strany a místopředsedkyní senátorského klubu KDU-ČSL

v roce 2009 se podílela na založení TOP 09

Ostatní:

 • podle médií je poradkyní současného ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), který počátkem tohoto měsíce podal rezignaci k 31. říjnu
 • o možnosti, že Müllerová stane v čele ministerstva, se v médiích spekulovalo už od počátku měsíce. Podle LN nabídku nejprve odmítla. "Šanci jsem měla před dvěma lety, po velmi zralé úvaze jsem to odmítla," uvedla Müllerová počátkem října
 • v minulosti byla místostarostkou a členkou Rady městyse Dolní Čermná
 • v senátních volbách na podzim 2010 neobhájila křeslo v horní parlamentní komoře. Skončila již v prvním kole se ziskem 18,29 procenta hlasů

Výměna na ministerstvu práce je další v řadě četných odchodů Nečasových ministrů. Z jeho původní patnáctičlenné vládní sestavy zbylo už jen šest členů kabinetu včetně premiéra. Další změna se chystá na ministerstvu dopravy, z něhož má odejít ministr Pavel Dobeš (LIDEM). Rezignaci dal premiérovi k datu 3. prosince. Na jeho nástupci se ale zatím vládní politici nedohodli. Spekuluje se i o dalších možných personálních změnách ve vládě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!