24. listopadu 2011 18:00, aktualizováno  19:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus k situaci v Praze: Lidsky mám nepochybně blíž k Šťastnému

Václav Klaus při rozhovoru pro LN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus při rozhovoru pro LN. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Poslední zvraty na pražském magistrátu prezidenta Václava Klause překvapily a nerozumí jim. V rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že na takovou zápletku se mračí.

Veletoče na pražské radnici odstartoval v pondělí Boris Šťastný (ODS), který za zády primátora a spolustraníka Bohuslava Svobody oznámil, že občanští demokraté vypoví koaliční smlouvu s ČSSD.

Ve čtvrtek ráno pak Šťastného přelstil pro změnu Svoboda, který s podporou části zastupitelů za ODS domluvil koalici s TOP09 s tím, že zůstane v primátorském křesle a TOP09 získá většinu v radě.

ČTĚTE VÍCE:

LN Co říkáte na vznik nové koalice ODS a TOP 09 v Praze?
Já situaci v Praze opravdu vůbec nerozumím, pro mě už ta pondělní akce byla blesk z čistého nebe. A od té doby jsem od nikoho nějak racionálně informován nebyl. Nerozumím tomu, nevím, co všechno za tím je, jaké jsou to dlouhodobé, dopředu myšlené tahy, netuším. Věřím, že se Pražané na takovouhle zápletku musí mračit, já se mračím taky.

LN Tou zápletkou myslíte dnešek?
Ne, to co jde celý ten týden. Překvapilo mě to prostě.

Václav Klaus při rozhovoru pro LN.
Václav Klaus při rozhovoru pro LN.

Václav Klaus při rozhovoru pro LN.

LN Obecně dáváte v Praze přednost velké koalici nebo pravicové koalici ODS a TOP 09?
To ale jsou obě velké koalice, která z těch stran je mi sympatičtější, to bych si nechal pro sebe.

LN Kdo vám je intuitivně sympatičtější, Boris Šťastný nebo primátor Bohuslav Svoboda? Ke Štastnému přeci máte blízko, ne?
K Borisi Šťastnému mám lidsky nepochybně blíže, ale řadu týdnů jsem s ním nemluvil a v této souvislosti jsem s ním neměl vůbec žádný kontakt.

ROZHOVOR

Obsáhlý rozhovor s prezidentem Václavem Klausem nejen o aktuální situaci na pražské radnici najdete v sobotním vydání Lidových novin.

Daniel Kaiser, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz