24. listopadu 2011 9:03, aktualizováno  12:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svoboda dojednal s TOP 09 koalici. I bez Šťastného

Šéf pražské ODS Boris Šťastný (vlevo) a pražský primátor Bohuslav Svoboda na jednání pražského zastupitelstva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf pražské ODS Boris Šťastný (vlevo) a pražský primátor Bohuslav Svoboda na jednání pražského zastupitelstva. | foto: ČTK

PRAHA Nečekaně rychlý zvrat nabralo jednání o sestavení nové koalice na pražském magistrátu. Hlavní město by měl dál vést primátor Bohuslav Svoboda z ODS. Většinu v městské radě by však měla TOP 09.

Koaliční smlouvu, na které se dnes ráno dohodla TOP 09 a část ODS kolem primátora Bohuslava Svobody, podepsal i šéf pražské ODS Boris Šťastný. Ten o dohodě nevěděl a její vznik chtěl řešit ve stranických orgánech. Později ale k podpisu vyzval i ostatní zastupitele za ODS. Způsob dohody ale označil za nestandardní a chce, aby jí večer posvětila regionální rada pražské ODS.

S nabídkou na uzavření koalice přišla dnes ráno TOP 09. Koaliční smlouva byla podepsána kolem deváté hodiny ranní. TOP 09 bude mít v radě šest zástupců, ODS pět.

PODÍVEJTE SE

Zdeněk Tůma, který byl povolebním kandidátem TOP 09 na primátora, by se měl stát šéfem finančního výboru a bude mít důležité slovo při sestavování rozpočtu.

Regionální šéf ODS nic nevěděl

Šťastný o nabídce ani o dohodě informován nebyl. "Ano, pan Šťastný ještě nebyl v práci," poznamenal Svoboda. "Jestli pan primátor separátně, individuálně vyjednával s TOP 09 to bohužel nevím a dozvídám se to pouze z médií," reagoval na informaci Šťastný.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný přichází na jednání zastupitelů občanských demokratů.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný přichází na jednání zastupitelů občanských demokratů.

ČTK řekl, že koalici s TOP 09 a Svobodu jako primátora by vítal. "Co však nemohu vítat je uzavírání jakýchkoliv dohod jménem ODS bez jasného mandátu strany," zdůraznil. Jde podle něj o bezprecedentní záležitost a bude ji chtít řešit na úrovni stranických orgánů.

ČTĚTE TAKÉ

Za Svobodu se postavil Nečas. "Uzavření koaliční smlouvy s TOP 09 na pražském magistrátu považuji za rozumný a správný krok. Pan primátor Svoboda mne o tomto kroku informoval a dostal mou plnou podporu," sdělil ČTK. Uvedl, že vždy zastával názor, že má v Praze vládnout středopravá koalice a návrat k jakékoli formě spolupráce ODS a ČSSD považoval za nemožný.

Anketa

Jste spokojeni s novou koalicí na pražské radnici?

Ano, spojení ODS a TOP 09 se mi líbí 2234
Ne, koalice ODS - ČSSD se mi líbila více 85
Chtěl bych tam úplně jiné strany 536

Svobodu v zastupitelském klubu ODS podporuje podle informací ČTK dalších osm lidí, společně s TOP 09 by tak koalice měla v 63členném zastupitelském sboru 34 míst, tedy většinu. Svoboda se ale nyní pokusí pro dohodu získat i zbytek ODS. "Je to tak exkluzivní nabídka, že jsem přesvědčen, že ji přijmou," řekl ČTK.

ČTĚTE TAKÉ

Jeden z členů ODS, který koalici podepsal, řekl, že od dohody v žádném případě neustoupí a že je rád, že agonie skončila.

ODS dosud měla v radě vedle Svobody jako náměstky Josefa Noska a Ivana Kabického, na pozicích radních jsou Aleksandra Udženija a Radek Lohynský.

Všichni stojí za primátorem. Kromě nich jej v zastupitelském klubu podporují ještě Jan Kalousek, Ondřej Pecha, Pavel Hurda a Vladimír Schmalz. Jsou ale v menšině, dalších 11 lidí tvoří takzvané křídlo Šťastného. Šťastný je často spojován s podnikatelem a politikem Tomášem Hrdličkou, který je označován za "kmotra".

Dosavadní koalici mezi ODS a ČSSD občanští demokraté vypověděli překvapivě na začátku týdne. S návrhem přišel Šťastný, právě kvůli tomu, že údajně zjistil, že Svoboda začal již před časem jednat o koalici s TOP 09.

O koalici ODS a TOP 09 jednaly již po volbách, jednání ale ztroskotala. Vznikla spolupráce mezi občanskými a sociálními demokraty, která se nelíbila řadě Pražanů. Podle některých za ní stáli vlivní podnikatelé, kteří se snažili získat vliv na významné pražské zakázky.

Lidovky.cz, ČTK