Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Klaus kontroloval ledovce v Patagonii. Byl spokojený

Česko

EL CALAFATE V Buenos Aires třicet stupňů, jen o dva tisíce kilometrů na jih je tomu jinak. Kolem pěti stupňů, zima, vítr. Nacházíme se v Patagonii a konkrétně v národním parku Los Glaciares, kam si na jeden den své návštěvy Argentiny odskočil mezi jednáními i český prezident Václav Klaus.

V parku se nachází 47 hlavních ledovců a asi 200 menších. Jak jsou velké? Například nejznámější z nich – Perito Moreno – se rozkládá na 250 kilometrech čtverečních. Plavíme se lodí po jezeře Lago Argentina a prvních pár minut to na přítomnost nějakých ledovců vůbec nevypadá. Jenže po chvíli si už všímáme rozesetých modrobílých (modrá barva vzniká díky hustotě ledu) hrbolků na vodě – špiček ledovců, které ční z jezera. Osmdesát procent z jejich velikosti je ale pod vodou. Naším cílem je Perito Moreno, který patří k nejzajímavějším úkazům tady, pro nás na druhém konci světa. Ledovcová stěna totiž ční nad jezerem do výšky sedmdesáti metrů a je opravdu impozantní. Přicházíme po schůdkách blíže k němu a najednou slyšíme obrovskou ránu. Každých zhruba 10 minut se z čela ledovce odlamují větší či menší kry. Vydávají rámus, který by se dal přirovnat k hromu. Perito Moreno má ale ještě další specifika. Je totiž jedním z mála ledovců, kterého neubývá, ale dalo by se říci, že ho přibývá. Každý den se zvětšuje o dva metry, říká nám místní průvodce. V nižších polohách ho ale zase každý den asi dva metry utají, takže jeho velikost se nijak zásadně nemění. Vědecká měření ale ukazují, že se snižuje tloušťka ledu a celkového objemu ledovce přece jen ubývá.

Český prezident ještě před cestou do Buenos Aires prohlásil, že míří do Patagonie právě i kvůli tomu, aby zde ledovce zkontroloval. „Kontrola vypadá zatím určitě dobře. Opravdu myšlenka, že by člověk mohl poroučet dešti a větru, nebo vůbec teplotě a klimatu, to je opravdu lidský sen někoho. Tady je znovu vidět, jak si ta příroda dělá s námi, co chce,“ poznamenal během projížďky Klaus. Zajímavostí je i to, že ledovce v Los Glaciares vznikají ve velmi nízkých výškách, na rozdíl třeba od ledovců, které máme v Evropě. Důvod? Jde o kombinaci více faktorů – celoročně nízké teploty v kombinaci s extrémně vysokými srážkami a neustále vanoucími vichry.

Ještě před cestou po Lago Argentino jsme se jen krátce zastavili na místním typickém velkostatku Estancia al Galpón. Celá provincie Santa Cruz, ve které se nyní nacházíme, je proslulá chovem ovcí, mají jich tu přes 2,5 milionu. Farmu se prý vyplatí mít, když vlastníte 10 tisíc a více ovcí, každý prosinec sem jezdí střihači z celé Argentiny, aby si zde přivydělali. „Za ostříhání jedné ovce dostávají dvě pesos, trvá jim to průměrně kolem dvou minut,“ říká nám průvodkyně Mary Joe. Na statku viditelně ožil český šéf diplomacie Karel Schwarzenberg, který s Klausem po Latinské Americe rovněž cestuje. „Já jsem se po čtyřicet let svého života zabýval lesnictvím, zemědělstvím a tak dále, samozřejmě že mě to nadchlo,“ vysvětlil s úsměvem.

O autorovi| TEREZA ŠUPOVÁ, zvláštní zpravodajka LN v Argentině

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...