Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chládek neunesl kritiku. Klaus ani jiný politik mu radit nebude

Česko

  16:27
PRAHA - Ministr školství neunesl kritiku a již nechce bývalého prezidenta Václava Klause do Národní rady pro vzdělávání ani do přípravného výboru. Šéfa resortu Marcela Chládka (ČSSD) překvapila negativní kritika do takové míry, až se rozhodl, že v radě neusedne žádný současný ani bývalý politik.

Václav Klaus v Institutu Václava Klause foto: Dan MaternaLidovky.cz

Chládek chce teď hlavně vyřešit pravomoci a funkce poradního orgánu, i způsob, jakým se bude vybírat jeho předseda, personálie prý nejsou to, co by teď bylo nutné řešit. V televizním pořadu Partie mimo jiné také řekl, že neplacenou práci v Národní radě pro vzdělávání nebude vykonávat žádný současný ani bývalý politik. „Tedy ani Václav Klaus,“ napsal serveru Lidovky.cz. Rada orgánu by měla být apolitická a složená především z odborníků na oblast vzdělávání. „Chtěl bych, aby tam byli lidé z různých názorových proudů,“ uvedl.

Václav Klaus nakonec ale nebude ministrovi radit ani z přípravného výboru. Informaci serveru Lidovky.cz. řekla mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. 

ČTĚTE VÍCE:

Ministr Chládek změnil své rozhodnutí pod tlakem negativní kritiky. Tomu ale předcházelo několik nejasností. Šéf resortu totiž nejdříve Deník.cz informoval o tom, že bývalý prezident usedne v čele orgánu coby předseda.

O radě:

Národní rada pro vzdělávání by měla být zřízena na základě novely školského zákona v příštím kalendářním roce. Měla by tím být zajištěna kontinuita vzdělávací koncepce bez ohledu na to, kdo bude stát v čele ministerstva.

V patnáctičlenné radě zasedne podle ministra řada výrazných osobností včetně dvou rektorů, mimo jiné rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, předseda Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého či Jan Mühlfeit, který působí v Microsoftu jako reprezentant pro Evropu, ale ke konci roku z funkce odejde a bude poradcem investičního fondu Atlantic Bridge, uvedla ČTK.

O několik hodin později ale tuto informaci dementoval. Pro ČTK řekl, že Klaus nebude předsedou vznikající Národní rady pro vzdělávání, ale pouze přípravného výboru, který má jednat o podobě orgánu. Deník však na své původní zprávě trvá a říká, že má k dispozici zvukové záznamy, které dokazují, že ministr skutečně mluvil o funkci předsedy Národní rady pro vzdělávání.

Nápad ministra Chládka na výběr právě Václava Klause vyvolal téměř okamžitě negativní ohlas. Chládka kritizuje i společnost Eduin, která se dlouhodobě věnuje tématu školství a vzdělávání. „Je to špatný krok, protože Václav Klaus není schopen v oblasti vzdělávání a na takové pozici přinést něco pozitivního českému vzdělávacímu systému ,“ komentoval Bohumil Kartous z Eduinu informaci, že by měl bývalý prezident usednout do čela poradního orgánu.

„Sporný odkaz Václava Klause“

Společnost Eduin kritizovala šéfa resortu i za jeho dětinské jednání, když vyvracel informace, které pár hodin předtím oficiálně sdělil novinářům.

Kritika se na Chládka snesla také od protikorupčních iniciativ. „Ministr školství Marcel Chládek tímto svým osobním rozhodnutím legitimizuje odkaz Václava Klause, který je zvláště po jeho loňské prezidentské amnestii velmi sporný. Za tímto krokem se mohou skrývat i politické a obchodní zájmy Václava Klause ml., což nově zřízenou Národní radu pro vzdělávání diskredituje na samotném počátku její existence,“ stojí v otevřené výzvě. Pod dokumentem jsou podepsaní například právnička Hana Marvanová, režisérka Olga Sommerová či podnikatel Martin Hausenblas.

GLOSA LN: