Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus podpořil Zemana. Jako jediný je politik, tvrdí prezident

Česko

  10:14
PRAHA - Z přehršle dnešních kandidátů je Miloš Zeman jediným politikem. Tak proč bych ho nemohl nepřímo podpořit? táže se prezident Václav Klaus ve velkém rozhovoru v sobotních LN.

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Samozřejmě si uvědomuji, že v momentě, kdy se Zeman stane prezidentem, bude dělat hromadu věcí, ze kterých mi budou vstávat vlasy hrůzou na hlavě," dodal prezident Klaus.

Zeman je podle něj jediný kandidát-politik mezi uchazeči o Hrad. A to i přesto, že se o prezidentské křeslo uchází například i předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Já pana Schwarzenberga za politika považovat nemůžu... minimálně ne za českého politika," prohlásil Klaus. Důvod?

"Protože myslím, že jeho poslední lapsus s tvrdým a měkkým i ve slově celý je téměř fascinující," vysvětlil prezident svůj názor. (Minulý týden Schwarzenberg v rámci své prezidentské kampaně pózoval pro fotografy se čtvrtkou papíru, na kterou napsal „Vaše volba rozhodne na pět celích let“ – pozn. red.)

Jakl? Bystrý a rozumný člověk

Klaus také vysvětlil, proč podpořil kandidaturu svého tajemníka. "Já jsem Ladislavu Jaklovi podepsal jeho, nevím, jestli vážně, nebo nevážně míněnou, kandidaturu, protože si myslím, že se neangažoval příliš ve sbírání svých padesáti tisíc podpisů," uvedl Klaus. "Ale když mně to přinesl, tak já nevidím důvod, abych tohoto velmi bystrého, rozumného a charakterově velmi silného člověka nepodpořil," dodal na adresu Jakla. 

Přečtěte si celý rozhovor s prezidentem Václavem Klausem v sobotním vydání LN. O jakých dalších tématech hovořil?

  • O PREMIÉRU NEČASOVI: Staví se do role, která podkopává jeho pozici 
  •  O SVÉM VZTAHU K RUSKU: Kremlofilie? Ta představa je tak směšná a dětinská... 
  •  O VLÁDNÍ PENZIJNÍ REFORMĚ: Tato okrajová změna nebude mít velký efekt a není racionální
Autoři: ,