Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Boj s vládou? Směšné, vracím jen zlomeček zákonů, říká Klaus

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Když prezident Václav Klaus vetoval důchodovou reformu, označil to ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) za neuvěřitelnou zlomyslnost. Podle prezidenta ale taková slova jen dokazují lidskou nevyzrálost. On prý totiž žádný boj s vládou nevede.

"Že bych vedl boj s vládou, je opět směšné, dětinské a nesmyslné a opět dokazuje lidskou nevyzrálost lidí včetně členů vlády, kteří na něco takového naskočí," prohlásil Klaus ve velkém sobotním rozhovoru pro LN.

ČTĚTE TAKÉ:

Odmítl, že by právě on komplikoval vládě život. "Já vracím vládě zlomeček toho, co bych vrátit měl a chtěl," zdůraznil Klaus. Vláda se podle něj sama vmanévrovala do složité pozice. "Ona svými vlastními činy způsobila to, že se původně velká většina 118 scvrkla na většinu malinkou. Jestli je to dneska 101?" připomněl dosavadní osud vlády.

A vzápětí dodal. "Já si myslím, že premiér i představitelé dalších koaličních stran z toho měli vyvodit zásadní závěry o svém vládnutí." Podle Klause se totiž vláda s podporou 118 poslanců může chovat jinak než vláda s podporou 101.

Zda už by tedy vláda podle něj neměla o ničem důležitém rozhodovat, však přímo nepotvrdil. "Já myslím, že každý rozumný člověk to chápe," dodal stručně ke svým slovům.

ČTĚTE TAKÉ:

I Klaus byl svého času předsedou vlády, která měla ve sněmovně jen nejtěsnější možnou většinu. "Já ovšem věděl, v jakém vládnutí jsem a v jakém nejsem schopen protlačit důchodovou reformu, a proto jsem ji taky v jisté chvíli schopen protlačit nebyl," opáčil prezident na námitku, že tehdy také nehodil ručník do ringu.

Pokud jde o veto důchodové reformy, i tak ho ale za klacek hozený vládě pod nohy nepovažuje. "Ta důchodová reforma je velmi sporná, říkám to opakovaně, doporučil jsem zvážit znovu něco, co v naší společnosti vyvolává velké vášně. Nic více, nic méně," uvedl.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...