Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hradní trik. Klaus pozval dva tisíce hostů. Seznam nemáme, tvrdí Jakl

Václav Klaus při předávání státních vyznamenání 28. října 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus při předávání státních vyznamenání 28. října 2011. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Kancelář prezidenta utajuje, koho pozvala na oficiální akci. Tvrdí, že nemá seznam více než dvou tisícovek hostů, které Václav Klaus pozval na slavnostní recepci k letošnímu 28. říjnu. Prezident je prý zve osobně. Podle autora informačního zákona Oldřicha Kužílka jde o fintu.

Server Lidovky.cz chtěl seznam získat na základě informačního zákona, aby zjistil, kdo se skryt před objektivy kamer dostal na slavnostní recepci do Rudolfovy galerie. Letos se tam například procházel expremiér a  "rychlomilionář" Stanislav Gross - jehož hradní aparát zve stejně jako ostatní bývalé předsedy vlády -  a další kontroverzní osoby.

ČTĚTE TAKÉ:


Klausův tajemník Ladislav Jakl však žádost serveru zamítl. "Volbu pozvaných hostů provádí vždy výlučně prezident republiky. Kancelář prezidenta republiky toto rozhodnutí administrativně i technicky provádí a celkovým seznamem nedisponuje," napsal doslova.

Hradní trik

Taková odpověď ovšem znamená, že se veřejnost nemá šanci v tomto ohledu nic více dozvědět. Trik spočívá v tom, že prezident republiky není povinná osoba, informační zákon se tak na něj nevztahuje. "Je k tomu rozsudek Nejvyššího správního soudu. Zároveň ale říká, že všechny agendy vyřizuje kancelář prezidenta, která je povinna poskytovat informace," informoval server Lidovky.cz Kužílek.

Ladislav Jakl

Ladislav Jakl

A rozsudku podle Kužílka kancelář prezidenta šikovně využívá. "Tvrdí, že to není u nich, ale u prezidenta, který není povinnou osobou," myslí si.  Zároveň pochybuje, že by seznamem nedisponovali. "Znamenalo by to, že znají jména hostů nazpaměť," diví se Kužílek.

Není to poprvé, co Hrad raději kličkuje, než aby poskytl informace. Nejvyšší správní soud loni rozhodl, že veřejnost má právo znát platy státem placených zaměstnanců, Klausův aparát jejich výši i přes to tvrdošíjně tajil. V červenci ustoupili až po prohraném sporu s Lidovými novinami. 

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...