7. února 2010 10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus představí v Egyptě novou škodovku i svoji knihu v arabštině

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Český prezident v květnu představil svoji knihu Modrá, nikoli zelená planeta, ve které polemizuje s názory, podle nichž je nejvyšší čas změnit kvůli oteplování chování lidstva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident v květnu představil svoji knihu Modrá, nikoli zelená planeta, ve které polemizuje s názory, podle nichž je nejvyšší čas změnit kvůli oteplování chování lidstva. | foto: Alžběta JungrováLidové noviny

KÁHIRA Prezident Václav Klaus dnes zahajuje třídenní návštěvu Egypta. Večer se v Káhiře zúčastní uvedení českého vozu Škoda Superb na egyptský trh. Politická jednání ho čekají v dalších dnech.

V pondělí se setká se svým protějškem Husním Mubarakem, v úterý má na programu schůzku s egyptským premiérem Ahmadem Nazífem a generálním tajemníkem Ligy arabských států Amrem Músou.

Vlivný Mubarak

Jde o druhou návštěvu Václava Klause coby českého prezidenta v Egyptě, který je považován za regionální velmoc Blízkého východu.

Jeho egyptský partner, dvaaosmdesátiletý Mubarak patří k nejvlivnějším politikům arabského světa a k jedněm z nejdéle sloužících politiků vůbec.

Ve vysoké politice se pohybuje od sedmdesátých let, od roku 1981 je egyptským prezidentem.

Klaus chce v egyptské metropoli navštívit také stavbu tamního autosalonu mladoboleslavské automobilky, který by měl patřit k největším, kterými se Škoda Auto prezentuje.

Škodovka loni v Egyptě prodala 3581 vozů. Tamní trh i s okolními africkými zeměmi považuje za velmi perspektivní.

Návštěvu Egypta český prezident využije také k představení arabského vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta. Prezentaci a autogramiádu knihy si naplánoval na pondělí. Uskuteční se v rámci ekonomického fóra, které český prezident v Káhiře zahájí.

Český prezident navštívil Egypt před dvěma lety a byl první českou hlavou státu na oficiální návštěvě této arabské země. S egyptskými představiteli tehdy jednal především o posílení ekonomické spolupráce, například v cestovním ruchu.

Izraelsko-palestinská otázka

Káhira patří k tradičním obchodním partnerům českých firem v arabském světě, v posledních letech ale vzájemné hospodářské vztahy stagnovaly.

Při jednáních v Egyptě se politici obvykle nevyhnou také izraelsko-palestinským vztahům. Vrcholní čeští představitelé naposledy do Egypta zamířili loni v lednu kvůli jednání, které Mubarak svolal k řešení izraelsko-palestinského konfliktu v Gaze.

Tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg tam během českého předsednictví zastupovali Evropskou unii. Česká republika má tradičně dobré vztahy s Izraelem a snaží se je udržovat i s jeho arabskými sousedy.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz