16. dubna 2013 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezidentská přetahovaná: strážník vrátil medaili Klausovi, ten ji nechce

Bráním městečko a osm vesnic. A nedělám to pro stát, ale pro lidi, říká Tomáš Rotbauer, strážník z Třebenice.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bráním městečko a osm vesnic. A nedělám to pro stát, ale pro lidi, říká Tomáš Rotbauer, strážník z Třebenice. | foto: Město Třebenice

PRAHA Medaili, kterou strážník Tomáš Rotbauer z Třebenic na Litoměřicku na protest proti novoroční amnestii poslal prezidentu Václavu Klausovi, mu někdejší hlava státu poslala zpět s tím, že se jedná o ocenění od společnosti, které si strážník zaslouží. Plyne to z dopisu, který Rotbauerovi napsal Klausův spolupracovník Ladislav Jakl a který byl zveřejněn na Klausových internetových stránkách.

"Svou medaili jste nedostal jako nějaký osobní dárek. Je to ocenění od naší společnosti. Proto se nemá vracet, jako vracejí zhrzení milenci dopisy své bývalé milé," napsal Jakl.

Rotbauer vrácením medaile vyjádřil svůj nesouhlas s amnestií, kterou Klaus ještě jako prezident vyhlásil na Nový rok. Jeho krok, především ta část amnestie, která zastavila soudy v některých korupčních kauzách, byl široce kritizován a byla kvůli němu například podána ústavní stížnost.

Jakl: "Amnestie je vždy sporným gestem."

"Vím, že teď mluvím snad za všechny policisty a strážníky. Amnestie prostě byla velká zrada," citoval nedávno Litoměřický deník Rotbauera, který v uniformě působí už 14 let. Začínal u litoměřické městské policie, pak sloužil u vojenské policie. Nyní devátým rokem dohlíží jako jediný strážník na Třebenice a okolí. Podle deníku pochytal 140 celostátně hledaných lidí, mnoho nebezpečných násilníků a zlodějů.

Jakl v dopise strážníkovi uvádí, že amnestie je vždy sporným gestem, protože vždy odpouští tresty některým viníkům. Klaus podle něj prominul jen drobné tresty. "Jestliže tyto drobné tresty obdrželi pachatelé, kteří si ve Vašich očích zasloužili trest vyšší, není to problém amnestie, ale našeho trestního práva a justiční praxe," napsal Rotbauerovi.

Rozhovor se strážníkem Rotbauerem čtěte zde:

Poslední kapkou, která Rotbauera k jeho gestu dohnala, pro něj podle listu zřejmě bylo zjištění, že jeden z vykradačů hrobů, které dopadl, se díky amnestii ocitl na svobodě a okamžitě se ke své "práci" vrátil. Amnestii strážník pokládá za vlastizradu.

"Propuštění těchto osob rozhodně nebylo znevážením práce policistů. Díky policistům byl vynesen výrok o vině a dotyční dobře vědí, co je čeká, pokud se nepoučí," míní ale Jakl.

Pokud prý Rotbauerovi, patrně "pod vlivem neobjektivních médií" vadí aboliční část amnestie, měl by vědět, že se jednalo výhradně o případy, kde již nejspíš nebyla žádná naděje na nalezení spravedlnosti, uvedl Jakl.

Také politici mají podle něj různé názory a vydávají různá rozhodnutí, která se někomu líbí, někomu ne. "I amnestii bylo možné vyhlásit jinak, jindy nebo vůbec ne. To ale neznamená, že zvolené rozhodnutí je nepřijatelné a jiné je jediné správné," napsal Klausův spolupracovník.

"Medaili Vám pan Václav Klaus vrací zpět, protože si ji zasloužíte. Na politické gesto ovšem máte právo. A nejspíš se vám za něj dostane i přiměřené pozornosti těch médií, která kampaň kolem amnestie vyvolala," uzavřel Jakl dopis strážníkovi.

Lidovky.cz, ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?