18. října 2012 11:40, aktualizováno  12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus udělil dvě milosti. Nechal rovnou zastavit trestní řízení

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus udělil milosti dvěma mužům, nařídil nepokračovat v jejich trestním stíhání. Sdělil to mluvčí Hradu Radim Ochvat. Hlava státu podle něj přihlédla k tomu, že muži nejsou po těžkých úrazech schopni chápat smysl trestního řízení. Podle ústavní novely, která platí od počátku října, milosti spolupodepsal premiér Petr Nečas (ODS).

"V obou případech žádost o milost podal státní zástupce, který v této fázi nemůže trestní stíhání v souladu se zákonem zastavit," uvedl Ochvat. Petr Desák byl podle něj obviněn z ohrožení pod vlivem návykové látky, Robert Musil ze zanedbání povinné výživy.

ČTĚTE TAKÉ:

Podpis předsedy vlády nebo pověřeného ministra u rozhodnutí prezidenta o tzv. abolici, tedy nezahájení nebo přerušení trestního stíhání, vyžaduje nově ústavní novela, kterou se zavedla přímá volba hlavy státu. Omezení prezidentovy pravomoci prosadila ČSSD.

Sociální demokraté již dříve uvedli, že by chtěli kontrasignaci premiéra či ministra spravedlnosti u všech prezidentských milostí. Reagovali tak na podle nich sporné milosti, které Klaus udělil letos v únoru. Šlo zejména o prominutí podmíněného trestu pro bývalou ředitelku Metropolitní univerzity a korupčnici Annu Benešovou, o němž Lidovky.cz podrobně informovaly. Anebo o odklad nástupu do vězení pro podnikatele Tomáše Malinu, odsouzeného za stamilionový podvod.

Prezident se k myšlence ČSSD postavil odmítavě.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…