12. února 2013 17:27, aktualizováno  19:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Papež se neveze na laciné vlně všeobecného pokrokářství, míní Klaus

Prezident Klaus vítá Benedikta XVI. po příletu na ruzyňské letiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Klaus vítá Benedikta XVI. po příletu na ruzyňské letiště | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Prezidenta Václava Klause překvapivá abdikace papeže Benedikta XVI. mrzí, vnímal blízkost jeho a svých názorů. Klaus míní, že papež patřil k nevelkému počtu osobností současného světa, které se "nevezly na laciné vlně všeobecného pokrokářství". Prezident v prohlášení uvedl, že papežovu rezignaci považuje za symbolickou součást příznaků konce epochy, v níž varovné hlasy nad směřováním současného světa ještě zněly nahlas.

Odcházející papež je podle Klause významným světovým státníkem. "Uvědomoval si nebezpečí plynoucí ze ztráty tradičních hodnot, nebezpečí plynoucí z rozpadající se instituce rodiny a národního státu i z překotného evropského integračního projektu a uměl to dát najevo. Byl proto často mediálně atakován - čemuž jsem také velmi dobře rozuměl," uvedl Klaus v prohlášení.

VÍCE K TÉMATU

Nedokončený zápas
Také prý rozumí špatně ukrývané radosti těch, kteří jeho nečekané gesto "přijali s pokryteckou chválou".

"Ti, kteří v něm ztrácejí významného politického a intelektuálního spojence, se neradují. Poděkování za svůj statečný, byť nedokončený zápas si papež Benedikt XVI. určitě zaslouží," míní Klaus.

Podle něj papež Benedikt XVI. za svůj relativně krátký pontifikát, který začal v roce 2005, zanechal ve světě výraznou stopu. "Z našich setkání - jak při jeho návštěvě České republiky, tak ve Vatikánu - ale i z řady jeho veřejných vystoupení, projevů a textů jsem v řadě oblastí vnímal blízkost našich postojů," uvedl Klaus.

Papež Benedict XVI. opouští svatopetrské náměstí ve Vatikánu (listopad, 2011).

Klaus se Benediktem XVI. setkal v roce 2009 během jeho návštěvy České republiky (ČTĚTE ZDE). Návštěva papeže byla podle prezidenta mimořádně úspěšná a posílila vztahy země s Vatikánem.

Pětaosmdesátiletý Benedikt XVI., považovaný za konzervativce, oznámil nečekaně v pondělí, že koncem února odejde z úřadu, protože už mu na něj nestačí síly (VÍCE K TÉMATU ČTĚTE ZDE). Jeho rozhodnutí ohromilo svět a je považováno za historický milník, neboť papež z úřadu v novodobé historii neodešel.

Text prohlášení prezidenta Klause k odchodu papeže

Vyjádření prezidenta republiky Václava Klause k abdikaci papeže Benedikta XVI.: Zprávu o abdikaci Benedikta VXI. jsem přijal s lítostí. Ať již byly důvody pro toto překvapivé papežovo rozhodnutí jakékoli, jsem z něho smutný.

Benedikt XVI. byl osm roků nejen duchovním vůdcem katolické církve, ale i významným světovým státníkem. Z našich setkání - jak při jeho návštěvě České republiky, tak ve Vatikánu - ale i z řady jeho veřejných vystoupení, projevů a textů jsem v řadě oblastí vnímal blízkost našich postojů. Patřil k nevelkému počtu osobností současného světa, kteří se nevezli na laciné vlně všeobecného pokrokářství. Uvědomoval si nebezpečí plynoucí ze ztráty tradičních hodnot, nebezpečí plynoucí z rozpadající se instituce rodiny a národního státu i z překotného evropského integračního projektu a uměl to dát najevo. Byl proto často mediálně atakován - čemuž jsem také velmi dobře rozuměl.

Papež Benedikt XVI. za svůj relativně krátký pontifikát zanechal ve světě výraznou stopu. Jeho rezignaci považuji za symbolickou součást příznaků konce epochy, v níž varovné hlasy nad směřováním současného světa ještě zněly nahlas. Tak také rozumím špatně ukrývané radosti těch, kteří jeho nečekané gesto přijali s pokryteckou chválou. Ti, kteří v něm ztrácejí významného politického a intelektuálního spojence, se neradují. Poděkování za svůj statečný, byť nedokončený zápas si papež Benedikt XVI. určitě zaslouží.

                                                                               Zdroj. www.klaus.cz

ČTK, Lidovky.cz