14. srpna 2013 11:21, aktualizováno  11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausová musí chodit na školení. Až pak ji pustí na Slovensko

Livia Klausová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klausová | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Seznámit se s chodem úřadu, se základy ekonomické agendy i protokolu a v neposlední řadě sbírat zápisy do sešitu, který slouží jako vysokoškolský index. To vše bude muset absolvovat před svou cestou na Slovensko Livia Klausová, pokud tedy nebude mít nějaké úlevy. Informoval o tom deník MF Dnes.

V polovině července se Klausová svěřila, že se už připravuje na své působení v čele české ambasády v Bratislavě (Rusnokova vláda schválila velvyslankyni Klausovou). Prý si pročítá směrnice Evropské unie a vstřebává nové informace o své rodné zemi (VÍCE ZDE). Deník MF Dnes informoval o tom, že před cestou na Slovensko ji však čeká ještě daleko intenzivnější školení.

Noví velvyslanci se totiž musí stát zaměstnanci ministerstva zahraničí a také musí projít povinnou "přípravkou". Zde se seznamují s chodem agendy, se základy ekonomické agendy, studují protokol a absolvují i jazykové kurzy. Mimo jiné dostanou i sešit, do kterého se jim zapisují potvrzení o úspěšném absolvování jednotlivých kurzů.

ČTĚTE TAKÉ:

Nastupující diplomati  musí přerušit své podnikání nebo ukončit své předchozí zaměstnání. U choti bývalého prezidenta to není problém. Zato Vladimír Remek, by se musel vzdát dobře placeného mandátu eroposlance. Remek však zatím nenaznačil, že by se k něčemu takovému chystal. Během školení dostávají budoucí velvyslanci plat referenta, který se pohybuje okolo dvaceti tisíc korun. Jeho výše se odvíjí od předchozí praxe a od toho, kolik dotyčný umí jazyků.

 

tepTereza Potocká

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHATRONIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč