Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zastupitelé Hukvald chtěli Klausovi odebrat čestné občanství

Česko

  18:36
HUKVALDY - Kvůli vyhlášené amnestii chtěli zastupitelé Hukvald na Frýdecko-Místecku odebrat Václavu Klausovi čestné občanství. Klausovi ale občanství zůstalo, zastupitelé totiž vůbec neschválili program čtvrtečního mimořádného zasedání.

Prezident Václav Klaus se 17. listopadu v Praze před Hlávkovou kolejí zúčastnil pietní vzpomínky na listopadové události v roce 1989. foto: ČTK

Na hlasování, které vyvolalo šest z nich kvůli nesouhlasu s amnestií, tak vůbec nedošlo. Informaci potvrdil starosta Luděk Bujnošek.

Zásluhy o stát a obec Hukvaldy
Záměr odebrat prezidentovi čestné občanství ztroskotal hned na počátku mimořádně svolaného patnáctičlenného zastupitelstva, už při schvalování programu.

Hukvaldy na Frýdecko-Místecku

Hukvaldy na Frýdecko-Místecku

"Sedm členů bylo pro program s hlasováním o odebrání občanství, sedm bylo proti. Jeden se zdržel hlasování. Program tak nebyl schválen a zastupitelstvo se nekonalo," vysvětlil starosta, který osobně se záměrem některých kolegů nesouhlasil.

ČTĚTE TAKÉ

Klaus dostal čestné občanství Hukvald v roce 1994. Tehdejší vedení obce mu jej udělilo za zásluhy o stát a také obec Hukvaldy. Svou roli sehrál i pozitivní přínos k osobě skladatele Leoše Janáčka. Právě to asi bylo při rozhodování nejdůležitější. Klaus totiž v té době zaštítil svým jménem vznikající hudební festival Janáčkovy Hukvaldy, kterého se několikrát zúčastnil. Později jej pravidelně navštěvovala i jeho manželka Livia. Ta čestné občanství dostala v roce 2006.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!