9. dubna 2010 15:39, aktualizováno  18:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausův šéf protokolu dostal vyznamenání od papeže

Kardinála Miloslava Vlka (vpravo), který končí ve funkci pražského arcibiskupa, přijal 9. dubna na Pražském hradě prezident Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinála Miloslava Vlka (vpravo), který končí ve funkci pražského arcibiskupa, přijal 9. dubna na Pražském hradě prezident Václav Klaus | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus dnes mluvil s kardinálem Miloslavem Vlkem o sobotním uvedení dosavadního královéhradeckého biskupa Dominika Duky do úřadu pražského arcibiskupa. Duka ve funkci Vlka vystřídá.

Klaus si s kardinálem povídal i o návštěvě prezidentů Spojených států a Ruska Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva na Hradě, oba se prý totiž zajímali o svatovítskou katedrálu. Prezident to řekl novinářům při zahájení výstavy fotografií z loňské papežské návštěvy.

Obama s Medveděvem podepsali na Hradě ve čtvrtek novou odzbrojovací smlouvu. Medveděv si katedrálu prohlédl ve středu v noci, podle Klause také fotografoval. Posledními Obamovými slovy na schodech Hradu bylo přání, aby se podařila Dukova sobotní intronizace, uvedl Klaus.

Po přijetí na Hradě se prezident s Vlkem přemístili do kapitulní knihovny Mladotova domu, kde zahájili výstavu fotografií z návštěvy papeže Benedikta XVI. v České republice v září roku 2009. Vystaveno je tam třicet velkoformátových fotografií olomouckého fotografa Filipa Kotka.

Vyznamenání za návštěvu papeže

Jindřich Forejt, šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky.

Na výstavě udělil olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference (ČBK) Jan Graubner šéfovi hradního protokolu Jindřichu Forejtovi papežský Řád Řehoře Velikého. ČBK vyznamenání pro Forejta vyžádala u Benedikta XVI. za výtečnou organizaci papežské návštěvy v Česku.

Forejta udělení řádu poctilo a dojalo, připomněl, že je věřící. "Řád pro mě osobně představuje pouto s církví a se Svatým otcem, je to pouto s osobností, které si nesmírně vážím, s autoritou, které je možné pozorně naslouchat a dát se jí inspirovat," řekl Forejt.

Dokážeme být i jiní

Prezident Klaus i arcibiskup Graubner vzpomněli na papežskou návštěvu v Česku jako na vzácný okamžik. "Papežská návštěva byla velkým přínosem nejen pro církev, ale i pro celou společnost," ukázalo se, že dovedeme být i jiní než v obyčejné všední dny," řekl Graubner.

"Ta návštěva papeže Benedikta XVI. ukázala, že to s námi není tak špatné," doplnil Klaus. Mnohá klišé o české společnosti a o tom, jak uvažují Češi, se podle prezidenta při návštěvě ukázala jako lichá. Klaus poděkoval Forejtovi za organizaci papežské návštěvy i návštěvy amerického a ruského prezidenta. Zahájení výstavy byl přítomen i Dominik Duka.

Vlk končí po 19 letech

Kardinál Miloslav Vlk (vpravo) a nový pražský arcibiskup Dominik Duka na Pražském hradě, kde se 9. dubna setkali s prezidentem Václavem Klausem

Vlk se úřadu pražského arcibiskupa ujal 1. června 1991. Jeho rezignaci přijal papež Benedikt XVI. letos v únoru a v pořadí 36. pražským arcibiskupem jmenoval Duku.

Za dobu svého působení v čele pražské diecéze i v čele České biskupské konference (ČBK) v 90. letech Vlk několikrát vyjednával s prezidentem a dříve premiérem Klausem. Například v otázce majetkoprávního vyrovnání mezi státem a církvemi ale nenašli shodu.

Vlka již na konci března přijal také premiér Jan Fischer. Udělil mu čestnou plaketu předsedy vlády a ocenil jeho působení v čele katolické církve ČR.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz