10. dubna 2010 9:09, aktualizováno  11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Arcibiskup Dominik Duka dostal berlu svatého Vojtěcha

Intronizace arcibiskupa pražského Mons. Dominika Duky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Intronizace arcibiskupa pražského Mons. Dominika Duky | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Pražský arcibiskup Dominik Duka se ujal svého úřadu při slavnostním ceremoniálu v katedrále sv. Víta. Na mši dorazila řada vážených hostů, politiků i církevních představitelů ze zahraničí.

Zdravici pronesl prezident republiky Václav Klaus. Biskupskou berlu Dukovi předal jeho předchůdce emeritní arcibiskup kardinál Miloslav Vlk.

Pražský arcibiskup je zároveň nositelem čestného titulu primas český, stojí totiž v čele nejstarší a nejvýznamnější diecéze v zemi. Papež Benedikt XVI. Duku jmenoval arcibiskupem letos v únoru.

Nového arcibiskupa přijely podpořit stovky, možná tisíce věřících, některé farnosti vypravily do Prahy autobusy. Pro případ, že by nestačila kapacita chrámu, na hradním nádvoří je připravená velkoplošná obrazovka.

Podobně jako při loňské návštěvě papeže Benedikta XVI. v České republice zajišťují hladký průběh akce dobrovolníci. Katedrála se otevřela v osm hodin ráno, kdy začaly první mše.

Za odbíjení zvonů vstoupil Duka po boku kardinála Vlka do katedrály krátce před desátou dopolední. K chrámu dorazil v průvodu duchovních, který vyšel z Arcibiskupského paláce zhruba čtvrt hodiny před slavnostní mší.

Přišli prezidenti Klaus i exprezident Havel
Katedrála byla ve slavnostní chvíli plná věřícících a významných církevních i politických představitelů včetně prezidenta Václava Klause nebo exprezidenta Václava Havla.

Turistům však zůstala katedrála dopoledne uzavřená. Dobrovolníci u chrámových dveří nedovolili lidem s fotoaparáty do budovy ani nakouknout. Cizinci proto využívali promítací plátno, které je umístěné na III. nádvoří Hradu.  

Dominik Duka byl jmenován papežem Benediktem XVI. v pořadí již 36. pražským arcibiskupem dne 13. února 2010. K témuž datu přijal papež rezignaci kardinála Vlka.

Lidovky.cz, ČTK