Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klausův známý, lobbista Velek, byl komunistický špion

Česko

  9:00aktualizováno  10:45
PRAHA - Lobbista Milan Velek patří do úzkého okruhu známých prezidenta Václava Klause. Za jeho vlád v devadesátých letech tento bývalý prokurista podniku zahraničního obchodu Centrotex patřil k nejvlivnějším lidem v českém byznysu.

Lobbista Milan Velek foto: Reuters

Nově zveřejněné seznamy příslušníků hlavní správy rozvědky SNB přitom ukazují, že Velek od roku 1982 pracoval pro komunistickou tajnou službu, která úzce spolupracovala se sovětskou KGB.

Muž s někdejším krycím jménem Klicpera se díky svému politickému vlivu účastnil třeba schůzek, při kterých se rozhodovalo o složení posledního předprivatizačního vedení Komerční banky. Velek měl vliv i na privatizaci energetiky.

Spis Milana Veleka

Podle odtajněných dokumentů Velek nebyl pouze řadovým rozvědčíkem. V osmdesátých letech byl agenturou nasazen na rezidenturu v nizozemském Haagu. "Krytí mu poskytovalo ministerstvo zahraničního obchodu. Oficiálně působil jako ekonom," dá se vyčíst ze zveřejněného svazku.

O Klausovi mluvil Velek jako o "Venouškovi"
Za svého působení u rozvědky dostal i medaili za službu vlasti. Velek jako angažovaný komunista v roce 1986 absolvoval i nechvalně proslulý VUML (Večerní univerzita marxismu-leninismu).

Jeho vliv na politické dění po odchodu Klause z premiérské funkce a s koncem opoziční smlouvy upadl. Přesto se jeho jméno skloňovalo i v aféře policejních odposlechů mafiánského kmotra Františka Mrázka. Podle MF Dnes sliboval pomoc při prodeji IPS. O Klausovi hovořil jako o příteli "Venouškovi".

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat