Pátek 15. října 2021, svátek má Tereza
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klausův známý, lobbista Velek, byl komunistický špion

Česko

  9:00aktualizováno  10:45
PRAHA - Lobbista Milan Velek patří do úzkého okruhu známých prezidenta Václava Klause. Za jeho vlád v devadesátých letech tento bývalý prokurista podniku zahraničního obchodu Centrotex patřil k nejvlivnějším lidem v českém byznysu.

Lobbista Milan Velek foto: Reuters

Nově zveřejněné seznamy příslušníků hlavní správy rozvědky SNB přitom ukazují, že Velek od roku 1982 pracoval pro komunistickou tajnou službu, která úzce spolupracovala se sovětskou KGB.

Muž s někdejším krycím jménem Klicpera se díky svému politickému vlivu účastnil třeba schůzek, při kterých se rozhodovalo o složení posledního předprivatizačního vedení Komerční banky. Velek měl vliv i na privatizaci energetiky.

Spis Milana Veleka

Podle odtajněných dokumentů Velek nebyl pouze řadovým rozvědčíkem. V osmdesátých letech byl agenturou nasazen na rezidenturu v nizozemském Haagu. "Krytí mu poskytovalo ministerstvo zahraničního obchodu. Oficiálně působil jako ekonom," dá se vyčíst ze zveřejněného svazku.

O Klausovi mluvil Velek jako o "Venouškovi"
Za svého působení u rozvědky dostal i medaili za službu vlasti. Velek jako angažovaný komunista v roce 1986 absolvoval i nechvalně proslulý VUML (Večerní univerzita marxismu-leninismu).

Jeho vliv na politické dění po odchodu Klause z premiérské funkce a s koncem opoziční smlouvy upadl. Přesto se jeho jméno skloňovalo i v aféře policejních odposlechů mafiánského kmotra Františka Mrázka. Podle MF Dnes sliboval pomoc při prodeji IPS. O Klausovi hovořil jako o příteli "Venouškovi".

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat