Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klenoty se vrátily na Karlštejn

Česko

PRAHA/KARLŠTEJN „Já, císařská milosti, předávám Vám klíč, jenž odemyká brány a toto město chrání,“ zaveršoval v sobotu primátor hlavního města Prahy Pavel Bém v kostýmu Václava Lucemburského, a tradiční historický průvod PrahaKarlštejn byl zahájen. V čele průvodu vyjel císař Karel IV. ztvárněný hercem Vladimírem Čechem, jeho choť Elišku Pomořanskou představovala herečka Debora Štolbová. Po několika proslovech průvod tvořený desítkami jezdců na koních a dvořanů v dobových kostýmech pěšky, na koních i v povozech vyrazil z Pražského hradu Nerudovou ulicí na Kampu, kde císař promluvil k lidu.

Karel IV. podle tradice uchovával korunovační klenoty Svaté říše římské na svém venkovském sídle, na hradě Karlštejně, a každoročně po Velikonocích je nechával v Praze ukazovat věřícím. Krátce nato byly klenoty vezeny zpět - a právě návrat klenotů na Karlův oblíbený Karlštejn je i námětem Královského průvodu.

Akci letos nepořádal Středočeský kraj, ale sdružení obcí Region Karlštejnsko. Kraj začal pořádat dvoudenní pochod lidí v dobových kostýmech za bývalého hejtmana Petra Bendla. Jeho nástupce David Rath jej ale označil za zbytečné mrhání penězi. Kraj se na ní proto letos již finančně nepodílí, vše si platí obce samy.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: