Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klub stejně už půl roku nefunguje

Česko

  9:15
Teď už má Martin Bursík jen čtyři hlasy, které může slíbit, říká Věra Jakubková, která opustila poslanecký klub Strany zelených.

Věra Jakubková foto: František VlčekLidové noviny

LN Co bylo hlavním motivem vašeho odchodu z poslaneckého klubu Strany zelených?

Je to distanc od politiky, kterou praktikuje Martin Bursík nejen ve sněmovně, ale i ve vládě. Nechci odpovědnost za kroky, které ze své pozice nemohu ovlivnit. K tomu přispělo i to, že na jednání republikové rady předsednictvo odmítlo převzít odpovědnost za volební debakl. Odmítli také jednat s mluvčími signatářů výzvy předsednictvu, kde žádali řešení otázek týkajících se zdravotnictví, zahraniční politiky, dopravy a radaru. Vinu nese Martin Bursík. On rozkládá koaliční vztahy, když slibuje víc, než má. V současné době má 4 hlasy a to je to, co může koalici slíbit.

LN Nesouhlasíte s Bursíkem, nesouhlasíte s radarem, ale cítíte se být koaličními poslankyněmi. Jak budete hlasovat?

Cítím se zejména jako svobodná poslankyně, ale v rámci programového prohlášení. Vše, co je nad jeho rámec, je třeba s námi vyjednávat a projednávat. Není to tak, že máme ohlávku a kýveme koaličním partnerům na vše. Myslím, že tak, jak postupujeme my, by měl postupovat každý poslanec. Měl by být zodpovědný svým voličům a svému svědomí.

LN Jakým způsobem se chcete radit? Nebyl váš odchod z klubu tak trochu zbytečný?

To ne. My jsme z klubu odešly a dále tam pracovat nebudeme. Samy si dojednáváme jednotlivá hlasování. Klub stejně půl roku nefunguje. Je absolutně v rozkladu. Situaci jsme vyřešily, aby bylo jasné, jaké jsou naše názory, aby nemohly být zaměňovány s názory Martina Bursíka.

LN Proč jste nešla na koaliční schůzku s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem?

Před 14 dny jsem ministru Julínkovi říkala, že jednání na politické úrovni může následovat až poté, co budou vyřešeny odborné problémy. Ministr Julínek nemůže počítat, že poslankyně, které nejsou odbornice ve zdravotní legislativě, vyřeší za nedělní odpoledne něco, nad čím si jiní lámali hlavu dva roky.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat