Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kmotr Novák se zkouší vyhnout vězení. Onemocněl a žádá odklad

Česko

  11:00aktualizováno  11:35
PRAHA - Severočeský stínový vládce Alexandr Novák si požádal o odklad nástupu do vězení. Žádost, kterou už obdržel chomutovský okresní soud, zdůvodnil zdravotními problémy. Zda je bývalý člen ODS skutečně vážně nemocen, nyní soud vyhodnocuje.

Alexandr Novák. Bývalý senátor ODS měl vzít úplatek 43 milionů.

O čem se dosud jen šuškalo, dostalo už i písemnou podobu. Za korupci odsouzený Alexandr Novák se snaží vyvléknout z nástupu do vězení. "Žádost byla předána ke zvážení soudci, který ve věci rozhodoval v řízení před soudem prvního stupně," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Lenka Chalupová. 

Soudce má k dispozici Novákovu zdravotní zprávu, kterou nyní zkoumá. "Pan doktor zaslal dotaz Vězeňské službě, zda je schopna zabezpečit odsouzenému potřebnou péči a kontrolu nad jeho zdravotním stavem," upřesnila mluvčí. Teprve poté se soudce rozhodne, zda Novákovu žádost posvětí nebo naopak zamítne.

Jakými zdravotními problémy kmotr Novák trpí, Chalupová odmítla říct. "Nejsem oprávněna sdělovat informace o zdravotním stavu odsouzeného," sdělila pouze.

Podrobnosti k údajným zdravotním problémům Nováka neřekl ani jeho advokát Jan Růžek. "Upřesnit to nemůžu, protože o žádosti sám nevím," řekl serveru Lidovky.cz. Jeho klient s ním prý požadavek odložení nástupu do vězení nekonzultoval.

Kmotr žádá o pomoc ministra spravedlnosti

Advokát ale uvedl, že minulý týden podal dovolání a také podnět ke stížnosti pro porušení zákona. Kmotr Novák tak doufá, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podá stížnost v jeho prospěch - obdobným způsobem jako například když jeho předchůdce Jiří Pospíšil podal stížnost pro porušení zákona v případě odsouzení tykadlového řidiče Romana Smetany.

K TÉMATU:

"K podnětu jsem připojil i návrh na odklad vykonatelnosti rozsudku," doplnil Růžek. Pokud ministr spravedlnosti stížnost podá, bude o věci rozhodovat Nejvyšší soud.

Severočeský stínový vládce má za mřížemi strávit čtyři roky kvůli přijetí čtyřicetimilionového úplatku. K výkonu trestu by měl nastoupit už před těmito Vánocemi, konkrétně 6. prosince se má hlásit v pankrácké věznici v Praze.

40 milionů na tajný účet

Jak konkrétně se Novák provinil? V roce 1999 coby starosta Chomutova vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech. Německá společnost VNG zaplatila městu 317 milionů korun a na Novákův účet v Rakousku přiteklo přes neprůhlednou firmu s daňovým domicilem na Kypru 40 milionů korun.

Na konci dlouhého soudního procesu s Novákem byl nejprve podmíněný trest. Nadřízený Krajský soud v Ústí nad Labem však trest letos v červenci změnil na nepodmíněný a to v délce čtyř let.


Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!