Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Pankráci na kmotra Nováka čekali marně. Do vězení nenastoupil

Česko

  16:15
PRAHA - Vězeňská cela určená pro Alexandra Nováka zůstává v Praze na Pankráci zatím prázdná. Severočeský vlivný politik a donedávna člen ODS měl ve čtvrtek nastoupit k čtyřletému trestu vězení za korupci, avšak nedostavil se. Podle jeho právníka výzvu k nástupu do vězení neobdržel.

Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák v roce 2009. foto: Lidové noviny

"Dnešek je skutečně tím dnem, kdy měl nastoupit výkon trestu," potvrdila mluvčí chomutovského okresního soudu Lenka Chalupová. Novák se měl hlásit v pankrácké věznici, kde se však do konce pracovní doby neukázal.

"Žádnou informaci o tom, že by nastoupil, nemám," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí věznice Jiří Dolejší. Nástupní hodiny dnes skončily v 16.00. "Kdyby přišel někdy v noci, tak by ho vrchní inspektor - člověk, který řídí věznici - možná přijal," dodal mluvčí. Mohl by ho ale také poslat zpět domů a nařídit mu dostavit se ve vyhrazených hodinách.

Vazební věznice Pankrác

Zároveň ještě mluvčí věznice poznamenal, že soudy bývají, co se týče začátku výkonu trestu, zpravidla velkorysé. "Když nastoupí zítra, tak to soud ještě nebude brát tak, že se nástupu trestu vyhýbá. Toleruje se prodleva několik dnů," popsal zavedenou praxi Dolejší.

Vypadá to však, že se severočeský podnikatel na Pankráci ani v příštích dnech neukáže. Chomutovský okresní soud mu sice zaslal výzvu k nástupu do vězení přesně před třemi týdny, ale odsouzený tvrdí, že ji dosud neobdržel. "Já jsem s klientem mluvil včera a nic mu doručeno nebylo," uvedl jeho advokát Jan Růžek. Ani on sám prý nemá informaci, že by dnes měl Novák nastoupit.

Tvrdí, že je nemocný

Zda se podnikatel a politik do věznice v nejbližších dnech dostaví, tak není vůbec jisté. Před několika dny si totiž navíc požádal o odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů a zřejmě vyčká, jak jeho žádost dopadne.

Nyní ji má u sebe Vězeňská služba, která musí posoudit, zda české věznice dokáží Novákovi zaručit potřebnou péči. "Stanovisko ještě není hotové, stále se řeší," sdělila ve čtvrtek vrchní komisařka Miroslava Nývltová.

ČTĚTE VÍCE:

Jakými zdravotními potížemi Novák trpí, není jasné. Soud tyto informace poskytnout nemůže a jeho advokát Jan Růžek o podrobnostech hovořit také nechce.  

Přes 40 milionů na účtě

Alexandr Novák, bývalý senátor a starosta Chomutova za ODS, si má odpykat čtyřletý trest za korupci, konkrétně za přijetí více než 40milionového úplatku. V roce 1999 ještě coby starosta Chomutova vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech. Německá společnost VNG zaplatila městu 317 milionů korun a na Novákův účet v Rakousku přiteklo přes neprůhlednou firmu s daňovým domicilem na Kypru přes 40 milionů korun.

Vedle trestu odnětí svobody musí Novák zaplatit pětimilionovou pokutu a dostal pětiletý zákaz činnosti veřejné osoby. S uděleným trestem se však zatím nesmířil. Jeho právník podal proti rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu a ministru spravedlnosti zaslal podnět k podání stížnosti pro porušení zákona. Ani v jednom případě není dosud rozhodnuto.


Autor: