Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
130 let

Lidovky.cz

Knedlíkem proti globalizaci

Česko

GOURMET TIPY A TRIKY

Pochází pravděpodobně z Německa, ale stal se symbolem české kuchyně. Řeč je o knedlíku.

K dnešnímu sloupku mě inspirovala ojedinělá akce tohoto týdne. Pár českých gurmetů se rozhodlo vytáhnout do boje za propagaci české kuchyně a za to, aby v globalizaci neupadla v zapomnění, a vyhlásili soutěž zvanou „Český houskový knedlík -perla české kuchyně“.

Jak již název napovídá, šlo o to, která restaurace připraví ten nejlepší houskový knedlík. Jak jsem tak poslouchala nelichotivé hodnocení některých výtvorů, uvědomila jsem si, že připravit kvalitní knedlík je docela umění.

Knedlík je považován za symbol české kuchyně, ač jsme jej pravděpodobně převzali od našich německých sousedů (snad tyrolských horalů). Podle některých zdrojů se první zmínky o něm vyskytují již ve středověku, doopravdy se u nás však usídlil až daleko později, na přelomu 18. a 19. století.

V době národního obrození prodělala přerod i naše gastronomie.

Tehdy byly položeny základy toho, čemu dnes říkáme moderní česká kuchyně. V ní se knedlík stal výraznou dominantou.

Stejně jako u nás zdomácněly brambory dovezené z Ameriky a my jsme z nich vytvořili nepřeberné množství pokrmů, podobně jsme naložili i s knedlíky. Kromě houskového knedlíku tak dnes existuje i knedlík bramborový, špekový, knedlíky na sladko plněné ovocem nebo sypané skořicí a cukrem. Jídel s knedlíky by každý z nás jistě vyjmenoval mnoho.

V současné době je na své menu zařazuje i řada restaurací s mezinárodní kuchyní, ty však častěji využívají chuťově zajímavější varianty karlovarských knedlíků, obsahující kromě housky i slaninu, cibuli, bylinky a petrželovou nať. Jak ale správně vytvořit onen klasický bílý, kulatý houskový knedlík?

Josef Vladař, majitel restaurace U Vladaře na pražském Maltézském náměstí a jeden z organizátorů výše zmiňované akce, tvrdí, že vše závisí na detailech.

„Důvodem, proč se knedlík ve vodě rozvaří, je řídké těsto. Abyste dosáhli hutného těsta, musíte jej především důkladně propracovat. Špatné je také těsto málo vykynuté nebo s nedostatečným počtem vajec,“ vysvětluje Vladař.

Hlavně přesít mouku

Základní tipy pro úspěch při vaření tohoto pokrmu shrnuje restauratér do několika bodů. Především je třeba mouku přesít, aby se provzdušnila. Mouka i většina ostatních ingrediencí by měly mít pokojovou teplotu, jinak těsto správně nevykyne.

Nakrájené kostičky housek nebo rohlíků by měly být alespoň dva dny staré. Mléko přidávejte vlažné, nikoliv horké. Knedlíky je nutné vařit 20 až 25 minut ve velkém množství mírně osolené vody a během varu je minimálně dvakrát obrátit. Jakmile knedlíky vyjmete z vody, propíchejte je vidličkou nebo překrojte nití, aby vyprchala pára a těsto se nesrazilo. Pomašlujte rozpuštěným máslem.

Knedlíky se připravují buď z droždí, nebo z kypřicího prášku, nebo z obojího půl na půl. Pro rychlou přípravu se však prý dá použít i sodovka místo kypřicího prášku. „Rozmícháte v ní žloutky, rychle zpracujete těsto, ihned vyválíte šišky a vaříte,“ radí Vladař.

O autorovi| Klára Smolová, novinářka a gurmánka

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...