Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kniha, která změnila svého autora

Česko

Martin C. Putna se sám považuje za literárního historika, ve skutečnosti je jeho záběr podstatně širší. Počátkem 90. let kdosi z redakční rady revue Souvislosti objevil podklad, kde byl titulován jako „náboženský myslitel“. Vzbudilo to jisté veselí. Je to ale trefné, MCP je krom jiného také náboženským myslitelem – člověkem, který jedné duchovní tradici dává vlastní interpretaci.

Přes neuvěřitelnou intelektuální pečlivost, s níž zachází s prameny, přes pedantickou snahu zachytit všechna fakta je také a především autorem, který nepřistupuje k psaní jako odosobněný badatel. Kdo ho mohl pozorovat, jak píše první díl České katolické literatury, viděl zpětné účinky díla na autora. Putna se tak ponořil do bohatého a někdy i bizarního světa katolických literátů předminulého století, že to u něj vedlo k jakési rekonverzi.

V první polovině 90. let patřil MCP k liberálně orientovaným katolickým publicistům. Liberální v tomto případě znamená kritický k poměrům, jaké vládly v církevních strukturách. Kdysi vyhodil z okna životopis svatého Jana Nepomuckého se slovy, že už těch vymyšlených svatých bylo dost. Jenže sám má slabost pro autory, kteří vytvářejí vlastní myšlenkové světy, jako byl třeba Josef Florian (1873–1941).

MCP je netradiční tradicionalista, pro kterého je katolictví širokým proudem, který integruje všechno možné předkřesťanské i mimokřesťanské. Stejně tak dokáže být i psychologem a sociologem, který literaturu zařazuje do kontextu. Jako komparatista zná místo české literatury ve světě. A jako katolík ví, čemu katolíci skutečně věří, zvláště někteří.

Knihu podobnou České katolické literatuře 1918–1945 už nikdo v dohledné době nenapíše. Protože by nedokázal spojit Putnovu vášeň a pracovitost.

***

Pro knihu hlasovali František Burda, Jiří Ellinger, Pavel Kosatík, Martin Machovec, Aleš Palán, Jiří Pelán, Jáchym Topol, Mojmír Trávníček a Milan Tvrdík.

7.–9. MÍSTO

Česká katolická literatura 1918–1945

Martin C. Putna Vydalo nakladatelství Torst, Praha 2010. 1390 stran.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!