20. července 2015 12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Knížák: Na ztracený obraz si nepamatuji. Problémů v galerii byla spousta

Bývalý ředitel NG Milan Knížák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ředitel NG Milan Knížák | foto: archiv LN - Pavel Wellner

„Nepamatuji si nic, co s touto kauzou souvisí. Problémů tam bylo tolik, nemám tušení, o čem mluvíte,“ řekl Milan Knížák serveru Lidovky.cz před tím, než naštvaně položil telefon. Reagoval tak na zprávu NKÚ o chybějících dílech Národní galerie. Inventarizace zjistila například ztrátu kresby Jana Zrzavého, která zmizela po zápůjčce na výstavu v Amsterdamu v době, kdy galerii vedl Milan Knížák. Také ztráty způsobené povodněmi v roce 2002 zaznamenala NG za jeho ředitelování.

Lidovky.cz: Vyvozujete z aktuální zprávy NKÚ o stavu sbírek Národní galerie osobní odpovědnost?
Ne. V Národní galerii jsem skončil v polovině roku 2011 a pokud vím, inventura skončila až v roce 2012. Čili se mnou to nemá nic společného, já jsem žádný problém nemohl řešit.

Lidovky.cz: Za vašeho působení v čele Národní galerie proběhla výstava v Amsterdamu (1999 až 2000), kam NG zapůjčila mimo jiné kresbu Jana Zrzavého. Proč jste nepodali trestní oznámení, když jste zjistili, že Zeyerova zahrada ve sbírkách galerie chybí?
Nepamatuji si nic, co s touto kauzou souvisí. Je mi líto, nemůžu vám nic říct, protože si to zkrátka nepamatuji. Těch problémů tam bylo tolik, že teď opravdu nemám tušení, o čem mluvíte.

Lidovky.cz: Pamatujete si na samotnou nizozemskou výstavu, kam byla díla NG zapůjčena?
Na výstavu si samozřejmě pamatuji. Nevím ale, jestli jsme zrovna potom něco řešili.

Lidovky.cz: Znamená to, že podobné problémy, kdy se nevrátila Národní galerii zapůjčená díla z výstav, se vyskytovaly častěji?
Víte co, neútočte na mě. Za mého ředitelování se udělalo tolik práce, kolik se neudělalo nikdy předtím ani nikdy potom. Jestli nemáte žádný lepší program na léto, tak si ho laskavě najděte někde jinde mimo mě.

Lidovky.cz: Můžu se přesto zeptat ještě k situaci po povodní 2002...
Děkuji, na shledanou (naštvaně položil telefon). 

Později napsal Milan Knížák na dotaz serveru Lidovky.cz sms zprávu, že Národní galerie na chybějící díla ve sbírkách po povodní 2012 "reagovala“. „Vy o tom ale nic nevíte,“ uvedl Knížák. Ve zprávě NKÚ stojí, že NG v roce 2002 neprovedla inventuru sbírky umístěné v depozitáři Zbraslavského zámku a že neinformovala policii o chybějících předmětech, které se ztratily v souvislosti s povodněmi.

rozMichaela Rozšafná

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!