15. března 2018 8:54, aktualizováno  14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura po schůzce s ANO. Může vzniknout vláda na základě odbornosti

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Jednání hnutí ANO a Svoboda a přímá demokracie o programu podle šéfa SPD Tomia Okamury dospěla tak daleko, že by mohla rychle vzniknout vláda na základě odbornosti. Okamura to řekl novinářům po setkání vyjednávacích týmů obou stran.

V tuto chvíli podle něj záleží jen na tom, jak se politicky rozhodne hnutí ANO o tom, kde bude nakonec pro druhou vládu Andreje Babiše hledat ve sněmovně hlasy. SPD vylučuje, že by mohla podpořit vznik koalice ANO a ČSSD.

Okamura novinářům řekl, že v programech jsou stále rozdíly. „Odlišnosti tam jsou, ale je to určitě řešitelné. Zahájení spolupráce na nějakém vládním půdorysu by významným způsobem napomohlo ke stabilizaci politické situace,“ uvedl Okamura. Pokud ANO bude hledat podporu jinde, nebo si najde jiného koaličního partnera, je to jeho rozhodnutí, uvedl Okamura. SPD odpovědnost za prodlužování jednání o vzniku nové vlády neponese, dodal.

ANO už dopoledne jednalo s KSČM. Zástupci spolu s předsedy obou stran Andrejem Babišem (ANO) a Vojtěchem Filipem probírali výsledky několikatýdenních expertních jednání místopředseda hnutí ANO Richard Brabec a šéf sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik. Další postup a výsledky debat proberou komunisté v pátek na zasedání širšího vedení strany.

Premiér v demisi Babiš by se měl po schůzce se zástupci KSČM setkat ještě  s vyjednavači hnutí Svoboda a přímá demokracie a ČSSD. O víkendu Babiš prohlásil, že stanovisko k vládě bude chtít slyšet i od ODS, takže se sejde i s jejím šéfem Petrem Fialou. ČSSD bude žádat odpověď na dotaz, jaké uspořádání Babiš preferuje.

ODS trvá na odmítá společnou vládu s ANO

Babiš dlouhodobě jedná o programu s SPD i komunisty, kteří však kvůli nedávné změně názoru premiéra ve sporu o angažmá Zdeňka Ondráčka (KSČM) v čele sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů zpochybňují důvěryhodnost hnutí ANO i jeho předsedy.

Fiala o víkendu prohlásil, že je připraven si Babiše vyslechnout, ale trvá na odmítavém stanovisku ODS k zapojení do vlády. Babišovo vyjednávání považuje za nesrozumitelné a nejasné. Podobně se vyjádřil šéf ČSSD Jan Hamáček, podle kterého je kvůli poslednímu dění hnutí ANO jako partner nepředvídatelné.

Od premiéra bude proto dnes Hamáček chtít slyšet, jakému uspořádání kabinetu dává přednost. „Pokud se ANO rozhodlo vyjednávat s ODS o středopravicové vládě, u toho ČSSD nebude,“ řekl ve středu Hamáček.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.