Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura po schůzce s ANO. Může vzniknout vláda na základě odbornosti

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Jednání hnutí ANO a Svoboda a přímá demokracie o programu podle šéfa SPD Tomia Okamury dospěla tak daleko, že by mohla rychle vzniknout vláda na základě odbornosti. Okamura to řekl novinářům po setkání vyjednávacích týmů obou stran.

V tuto chvíli podle něj záleží jen na tom, jak se politicky rozhodne hnutí ANO o tom, kde bude nakonec pro druhou vládu Andreje Babiše hledat ve sněmovně hlasy. SPD vylučuje, že by mohla podpořit vznik koalice ANO a ČSSD.

Okamura novinářům řekl, že v programech jsou stále rozdíly. „Odlišnosti tam jsou, ale je to určitě řešitelné. Zahájení spolupráce na nějakém vládním půdorysu by významným způsobem napomohlo ke stabilizaci politické situace,“ uvedl Okamura. Pokud ANO bude hledat podporu jinde, nebo si najde jiného koaličního partnera, je to jeho rozhodnutí, uvedl Okamura. SPD odpovědnost za prodlužování jednání o vzniku nové vlády neponese, dodal.

ANO už dopoledne jednalo s KSČM. Zástupci spolu s předsedy obou stran Andrejem Babišem (ANO) a Vojtěchem Filipem probírali výsledky několikatýdenních expertních jednání místopředseda hnutí ANO Richard Brabec a šéf sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik. Další postup a výsledky debat proberou komunisté v pátek na zasedání širšího vedení strany.

Premiér v demisi Babiš by se měl po schůzce se zástupci KSČM setkat ještě  s vyjednavači hnutí Svoboda a přímá demokracie a ČSSD. O víkendu Babiš prohlásil, že stanovisko k vládě bude chtít slyšet i od ODS, takže se sejde i s jejím šéfem Petrem Fialou. ČSSD bude žádat odpověď na dotaz, jaké uspořádání Babiš preferuje.

ODS trvá na odmítá společnou vládu s ANO

Babiš dlouhodobě jedná o programu s SPD i komunisty, kteří však kvůli nedávné změně názoru premiéra ve sporu o angažmá Zdeňka Ondráčka (KSČM) v čele sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů zpochybňují důvěryhodnost hnutí ANO i jeho předsedy.

Fiala o víkendu prohlásil, že je připraven si Babiše vyslechnout, ale trvá na odmítavém stanovisku ODS k zapojení do vlády. Babišovo vyjednávání považuje za nesrozumitelné a nejasné. Podobně se vyjádřil šéf ČSSD Jan Hamáček, podle kterého je kvůli poslednímu dění hnutí ANO jako partner nepředvídatelné.

Od premiéra bude proto dnes Hamáček chtít slyšet, jakému uspořádání kabinetu dává přednost. „Pokud se ANO rozhodlo vyjednávat s ODS o středopravicové vládě, u toho ČSSD nebude,“ řekl ve středu Hamáček.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...