Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kočka ml. má na hrobě svou sochu z bílého mramoru

Česko

  13:08aktualizováno  14:46
PRAHA - Socha z bílého mramoru v životní velikosti zdobí místo posledního odpočinku Václava Kočky ml. v pražských Řepích. Sněhobílým dílem za statisíce ale rodina Kočkových s výzdobou nekončí. Hrob bude ještě velkolepější.

Socha Václava Kočky ml. na jeho hrobě v pražských Řepích. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Budou to už dva roky, co byl po křtu knihy bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka v restauraci Monarch zastřelen Václav Kočka mladší, syn stejnojmenného podnikatele a majitele Matějské pouti. Vrah Bohumír Ďuričko si už odpykává trest 12,5 let vězení.

O soše informoval jako první deník Blesk.

Z Kočkova náhrobku...

Svůj život jsem žil a žil jsem ho rád.
Drahým přátelům vše jsem chtěl dát.
Nechtěl jsem žádnému člověku ublížit,
když osud zavelel a já přestal žít.
Tři kulky z temnoty přestřihly nit.
Po schodech do nebes jsem musel jít
a projít branou tam, kde počal čas.
Vzpomeňte! Čekám a miluji vás.
Váš Vašek

A stejně jako měl Kočka tehdy honosný pohřeb, honosnou má i sochu na svém hrobě. "Socha se dělala podle modelu, kterou vytvořil pan Jelínek na základě tří nebo čtyř fotografií," řekl serveru Lidovky.cz kamenosochař Václav Hausdorf, který ji vytvořil.

S úsměvem na rtech

180 centimetrů vysoká sněhově bílá podobizna vážící jednu tunu stála rodinu Kočkových statisíce. Kolik přesně ale autor sochy neprozradil. Kočka je vytesán s úsměvem na rtech, rukama v kaspách a nechybí ani detaily jako tkaničky u bot nebo ohrnutý rukáv svetru.

"Socha je vytesaná z jednoho kusu mramoru vyřezaného přímo ve skále u italského Brenneru," uvedl Hausdorf. Práce na soše trvala dva a půl měsíce a sochař připustil, že podobné zakázky běžně nedostává. Se sochou někoho slavného měl co do činění už desítky let nazpátek. "Jako kluk jsem osazoval sochu Gottwalda. Ale sochy se dělají jen zřídka," řekl Hausdorf.

Jedna socha ale zdobí také hrob sousedící s hrobem Kočky. A právě ta rodinu inspirovala. "Vedle Vaškova hrobu je pochována paní, která tam má podobnou sochu. A vždycky, když jsme na hřbitov chodili, bratrovi se ta socha líbila. Tak jsme se teď rozhodli mu pořídit podobnou," řekl serveru iDnes.cz bratr zastřeleného Václava Kočky Jan.

Ani po vyzdobení Kočkova hrobu nepřehlédnutelnou sochou ale toto místo stále nemá finální podobu. "Dodělávají se ještě nějaké lampičky a mramorové mísy," prozradil kamenosochař.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...