Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kofola vyhrála boj o svoji lahev

Česko

PRAHA/LUCEMBURK Evropský soudní dvůr v Lucemburku zamítl žalobu německého pivovaru Weldebräu proti české společnosti Kofola kvůli tvaru lahve, do které Kofola plní svůj nápoj. Jako první o tom včera informoval server Aktuálně. cz. Němci, kteří si tvar lahví nechali zaregistrovat dříve než Kofola, namítali, že zákazníci mohou být mateni jejich podobností s lahvemi Kofoly. Soud ale rozhodl, že mezi tvarem lahví existují významné rozdíly a záměna je vyloučena.

Kofola požádala o registraci tvaru lahve v roce 2003, a to jak pro nealkoholické, tak pro alkoholické nápoje včetně piva. Německý pivovar proti této registraci protestoval s odkazem na tvar svých vlastních lahví.

Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu, který je oficiálním úřadem pro ochranné známky v Evropské unii, však jeho stížnost zamítl – ze stejných důvodů jako nyní Evropský soudní dvůr.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nápojů ve střední Evropě. Působí především na českém, polském a slovenském trhu, kam vedle nápoje Kofola dodává také sirupy Jupí, vodu Rajec, Top Topic či RC Colu. Celkově v České republice zaměstnává asi 700 lidí.

***

Retro nápoj Řešili, co s přebytečným kofeinem

Kofola vznikla ve farmaceutické firmě Galena na počátku šedesátých let minulého století. Podnik hledal možné využití nadbytečného kofeinu, vznikajícího při pražení kávy. Nápoj Kofola byl představen v roce 1962. Po roce 1989 vyrábělo limonádu s tímto názvem více firem, až značku ovládla firma Santa nápoje, sídlící v Krnově. Jejím vlastníkem je řecká rodina Samarasových.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!