Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kohout: Kanada znejistěla, víza v úterý zřejmě nezavede

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničních věcí Jan Kohout . | foto: ČTK

PRAHA Vyjednávání s Kanadou podle ministra zahraničí Jana Kohouta přinesla obrat v otázce zavedení víz. Kanada znejistěla, řekl Kohout v dnešních televizních Otázkách Václava Moravce s tím, že v úterý zřejmě Ottawa vízovou povinnost pro Čechy nezavede.

"(Víza) mohou být zavedena, ale ne v nejbližších dnech," řekl Kohout. Narostla prý pravděpodobnost, že dojde k úpravě jiným režimem - například elektronickými registracemi či kontrolami na letištích.

Podle ministra prý narostla pravděpodobnost, že pravidla cestování do Kanady budou upravena jiným režimem - například elektronickými registracemi či kontrolami na letištích. Tato měkčí opatření by vedla k tomu, že víza nebudou zavedena.


Kontroly na letištích se osvědčily začátkem tohoto století, kdy vesměs Romové žádali hromadně o azyl v Británii. Tehdy ještě Česko nebylo členem EU a také Londýn, stejně jako nyní Ottawa, hrozil kvůli žadatelům zavedením víz.

Kohout: Počet žadatelů o azyl klesá
Kanada zvažuje znovuzavedení vízové povinnosti zrušené v roce 2007 kvůli zvyšujícímu se počtu žadatelů o azyl z ČR. V posledních týdnech se ale podle Kohouta ukazuje, že počet českých žadatelů o azyl v Kanadě klesá, a naopak že Romové, kteří v Kanadě požádali o azyl, mají v úmyslu se do Česka vrátit.

Kohout stejně jako bývalý šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg vidí za odlivem Romů do Kanady i snahu některých lidí se na exilu přiživit. Nechal si připravit analýzy ministrem vnitra Martinem Pecinou a ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem. Do Kanady chce v každém případě v dohledné době jet, aby viděl situaci na místě.

Kohout dříve uvedl, že zavedení víz pro Česko by vyvolalo odvetnou reakci celé EU, Praha sama by reagovala zřejmě zavedením víz pro diplomaty a držitele služebních pasů. Ministr se také zmínil o možnosti zavedení víz pro Kanadu v rámci celé sedmadvacítky.

Podle lídra lidovců Cyrila Svobody se vláda a diplomacie musí okamžitě dovolávat principu solidarity u EU. Pro jednání v rámci EU o problematice hrozících kanadských víz se minulý týden vyslovil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Myslím, že je třeba jednat s Kanaďany na úrovni EU," prohlásil.

Svoboda navíc hovořil i o možnosti obrátit se na Evropský soudní dvůr. Kanadské velvyslanectví nedávno informovalo o tom, že Kanada loni a za první čtyři měsíce letošního roku udělila azyl 132 českým žadatelům. Rada pro přistěhovalectví a uprchlíky za tu dobu stihla projednat a uzavřít 334 českých žádostí, z toho většinu zamítla. Úřady ovšem zatím projednaly jen zlomek z celkem 2581 českých žádostí.

Čeští občané letos v prvním pololetí podali v Kanadě druhý nejvyšší počet žádostí o azyl. Do Kanady jezdí z Česka vesměs Romové, kteří si stěžují na diskriminaci. Jiné informace ovšem hovoří o tom, že odjezdy českých občanů jsou organizované, někteří lidé si z nich udělali podnikání a žadatelé zneužívají tamní systém.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Převoz pacienta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Převoz pacienta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Převoz pacienta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!