Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kojenecké ústavy skončí. Ale co bude místo nich?

Miminko v postýlce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miminko v postýlce (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek plánuje, že zruší kojenecké ústavy. Podle odborníků je však jeho záměr nedomyšlený. Sehnat dostatek pěstounů bude obtížné a těžce postižené děti se bez ústavní péče stejně neobejdou.

Mezinárodní organizace v čele s OSN tlačí už několik let na Českou republiku, aby zrušila ústavy pro opuštěné děti a nahradila je pěstounskou péčí. Jejich volání nyní vyslyšel ministr Drábek (TOP 09).

"Od roku 2014 už děti do věku tří let nebudou umisťovány do ústavní péče," prohlásil Drábek. Od roku 2016 by neměly v dětských domovech končit ani děti do věku sedmi let. Ministerstvo nyní připravuje sérii legislativních změn, které zavření ústavů umožní.

ČTĚTE TAKÉ:

Odborníci zabývající se právy dětí připravované změny vítají, připouštějí však, že návrh zatím přináší více otázek než odpovědí.

Namísto kojeneckých ústavů má vzniknout síť profesionálních pěstounů, kteří budou za péči o děti získávat pravidelný příjem. Podle prvních odhadů by to měla být částka o něco vyšší, než je průměrná mzda. To je první možná svízel.

Experti se obávají, aby se pěstouny nestávali lidé jen proto, že chtějí získat slíbené peníze, které by měli pobírat i v době, kdy se zrovna o žádné dítě starat nebudou. Nové pěstouny chce úřad vyhledat speciálními náborovými kampaněmi. Podobně to probíhalo i na Slovensku.

Přehled: Kojenecké ústavy a dětské domovy
                                 (pro zvětšení klikněte na grafiku)

"Už to tam funguje několik let. Výsledky zatím nejsou tak pozitivní, jak se zpočátku čekalo. Pěstounským rodinám totiž chybí adekvátní pomoc.

Pokud nastane nějaký problém s dětmi, nevědí, kam se obrátit," podotkla předsedkyně Federace dětských domovů Ivana Lacková. Nejvhodnější podle ní je, aby se pěstouny stali dnešní pracovníci kojeneckých ústavů. "Ti už vědí, do čeho jdou, na starosti jsou lépe připraveni," upozornila.'

ČTĚTE VÍCE:

Kojenecké ústavy jen usnadňují práci úředníkům, tvrdí experti


Kam s nemocnými

Pracovníci kojeneckých ústavů považují rušení zařízení za nesmysl, podle nich budou muset stejně i nadále fungovat nějaké instituce, které budou na počínání pěstounů dohlížet.

Návrh zatím také neřeší, co bude s těžce nemocnými dětmi. "Máme tady spousty handicapovaných dětí, které nemohou být umístěny v rodině. Dýchají přes trubici, strava se jim dává přímou sondou do žaludku, potřebují 24hodinovou zdravotnickou péči. Kam přijdou tyto děti?" ptá se ředitelka kyjovského kojeneckého ústavu Anna Neduchalová. "Musíme řešit práci v terénu, ne rušit to, co funguje," zdůraznila.

V České republice je 34 kojeneckých ústavů. Ročně jimi projde na 2000 dětí. Náklady na jedno dítě v ústavu činí 37 tisíc, u pěstounů 10 tisíc měsíčně.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!