28. března 2017 16:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zvrat v kauze exposlance Pekárka, Kolín korupčníkovi platit nemusí

Místostarosta Kolína Roman Pekárek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místostarosta Kolína Roman Pekárek | foto: David Neff, MF DNES

KOLÍN/PRAHA Symbolické satisfakce se dočkala radnice v Kolíně, nemusí totiž platit soudní výlohy za korupci potrestanému exposlanci Romanu Pekárkovi. Bývalý politik ještě jako místostarosta Kolína nechal pod cenou prodat jeden městský pozemek, město po něm proto vymáhalo škodu. Jenže spor prohrálo, soudy navíc nařídily radnici uhradit Pekárkovi náklady řízení. Kolín však uspěl s dovoláním, peníze tak získal zpět.

„Považuji to za po dlouhé době velmi racionální rozhodnutí soudu. Hlavně mám pocit, když jsem si četl celé odůvodnění, že se Nejvyšší soud na rozdíl od soudů jiných instancí tou kauzou, argumenty města Kolína a jeho právního zastoupení zabýval,“ sdělil serveru Lidovky.cz starosta města Vít Rakušan. V praxi to znamená, že Kolín inkasoval svých 336 tisíc korun (rozhodnutí Nejvyššího soudu zde).

Spor vyvstal na základě Pekárkovy korupční kauzy, kdy si jako místostarosta Kolína v roce 2009 řekl o úplatek milion korun podnikateli Petru Ličkovi z firmy Coss. Za smluvenou provizi zprostředkoval prodej městské parcely, obchod protlačil radou i zastupitelstvem. Lička městu zaplatil 15 milionů korun, přestože znalec ocenil pozemek na 41 milionů. Pekárek dostal za korupci pět let vězení, město se s ním následně pustilo do sporu o náhradu ušlého zisku. Chtělo po něm rozdílových 26 milionů.

V první dvou kolech však radnice nepochodila, v červenci 2015 ji ušlý zisk Krajský soud v Praze pravomocně odepřel. Naopak ještě stvrdil na první pohled absurdní verdikt prvoinstančního soudu v Kolíně, že má ještě za Pekárka uhradit soudní výlohy. Důvod? Exposlanec uspěl s argumentem, že prodej parcely neprovázely potřebné náležitosti, transakce je tedy neplatná a kolínský rozpočet tak žádnou škodu neutrpěl.

„Pozemek se neprodal, škoda nevznikla“

„Záměr prodat pozemky nebyl tehdy řádně vyvěšen na úřední desce a zveřejněn. Smlouva je tedy neplatná,“ argumentoval Pekárkův advokát Jan Matějíček. Kolín se s takovým závěrem nesmířil, loni v červenci se proto s dovoláním obrátil na Nejvyšší soud a nyní se kýženého výsledku dočkal. Podstatu rozhodnutí o neuznané škodě město zvrátit nemohlo, dosáhnout už mohlo jen na peníze za soudní řízení. A to se mu podařilo.

„Městský právník vyzval právního zástupce pana Pekárka k vydání bezdůvodného obohacení spočívající v původně uhrazených nákladech řízení ve výši 336 620 korun, dle informací finančního odboru toto plnění už bylo vráceno,“ potvrdila serveru Lidovky.cz tisková mluvčí radnice Iva Blümelová. Kolín navíc ještě obdržel bonus, vyrovnat náklady na jeho právní zastoupení musel pro změnu Pekárek. „Vzhledem k tomu, že platíme právníka paušálem, tak jsme si nic závratného nenárokovali, bylo to v řádu tisíců,“ podotkl starosta Rakušan.

Bývalý poslanec nad rozhodnutím Nejvyššího soudu krčí rameny. Podle něj nedává smysl, když žádná škoda Kolínu nevznikla. „Samozřejmě, že to je nepříjemné. Podstatu sporu jsem proti městu vyhrál a je zvláštní, že přesto nemám nárok na úhradu nákladů řízení. Ale takto to rozhodl soud, tak co mám dělat,“ sdělil serveru Lidovky.cz Pekárek, který podmíněně vyšel na svobodu v srpnu 2015 po polovině odsezeného trestu.

Místostarosta Kolína Roman Pekárek
V letech 2006 až 2010 byl Pekárek místostarostou Kolína.

Příběh kolem parcely se neuzavřel, Kolín chce určit vlastníka

Proč se nakonec Nejvyšší soud v případě soudních výloh postavil na stranu kolínské radnice, se lze dozvědět jen zprostředkovaně. Protože ještě nemá oficiálně potvrzeno doručení verdiktu všem stranám sporu, nechce ho nijak komentovat. „Stále nemám ze soudu první instance potvrzení o doručení všem účastníkům řízení, proto vás nemohu podrobněji informovat,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

První odsouzený poslanec

Roman Pekárek (* 1966) byl v letech 2006 až 2010 místostarostou Kolína, od listopadu 2012 do srpna 2013 seděl v Poslanecké sněmovně.
V prosinci 2012 ho Vrchní soud v Praze pravomocně potrestal pěti lety za korupci při prodeji městského pozemku, předání peněz se nikdy neprokázalo. Soud uznal jako důkaz nahrávku, na níž si tehdejší místostarosta o peníze řekl.
Pekárek byl prvním poslancem v historii, kterého soud pravomocně potrestal během výkonu funkce. Část mandátu vykonával ve vězení. V srpnu 2015 byl podmíněně propuštěn.

Podrobnosti však serveru Lidovky.cz přiblížil starosta Kolína Rakušan. Protože mělo město ze zákona povinnost vymáhat škodu, byť se ve finále neprokázala, náhrada výloh mu náleží přirozeně. „Zásadní argument je, že se jednalo o situaci hodnou zvláštního zřetele,“ vysvětlil starosta. „Nejvyšší soud uznal naše chování jako chování řádného hospodáře, tedy se starat se o to, aby mu neunikla potenciální škoda. Následně tedy uznal, že proto nemáme platit náhradu řízení,“ dodal.

Příběh pozemku o rozloze necelých deseti hektarů však ještě uzavřený není. Podle katastru je sice pozemek v držení firmy Coss v čele s jednatelem Ličkou, ale ze závěrů soudní pře s Pekárkem plyne, že prodej nebyl platný. Město tak má před sebou další soud, jímž chce určit skutečného vlastníka pozemku. „Předpokládaným postupem je zpracování a podání žaloby na určení vlastnického práva,“ potvrdila mluvčí Kolína Blümelová s tím, že město žaloba podá během dubna. Pozemek dnes pronajímá firma k zemědělským účelům.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz