Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Komora vyškrtla Michala kvůli kauze Homolka ze seznamu advokátů, měl uplácet

Česko

  14:32aktualizováno  14:58
Praha - Česká advokátní komora (ČAK) vyškrtla ze seznamu advokátů Davida Michala z pražské kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners). Na dotaz ČTK to v úterý sdělila mluvčí komory Iva Chaloupková. Michal je pravomocně odsouzený za podplacení někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.

Kauza Oleo u soudu. Ivo Rittig (vpravo) a advokát David Michal. foto:  Petr Topič, MAFRA

Chaloupková stručně uvedla, že představenstvo ČAK rozhodlo o vyškrtnutí Michala ze seznamu advokátů 10. května. „Mgr. Bc. David Michal byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin podplácení. Podle názoru představenstva ČAK, jež je vázáno výrokem rozsudku Vrchního soudu v Praze z ledna letošního roku, jeho trestná činnost ohrožuje důvěru v řádný výkon advokacie tímto advokátem,“ napsala bez dalších podrobností. Vyškrtnutí ze seznamu znamená, že dotyčný právník nesmí advokacii dále vykonávat. Vyjádření Michala ČTK zjišťuje.

Vyškrtnutí ze seznamu znamená, že dotyčný právník nesmí advokacii dále vykonávat. „S touto situací jsme počítali a kancelář je na ni připravena,“ sdělila ČTK na žádost o Michalovu reakci jeho kolegyně z MSB Legal Karolína Babáková.

Michalovo odsouzení se týká nemocničního zadávání právních služeb kanceláři Šachta & Partners. Dbalý a advokát Drahomír Šachta se přátelili a Homolka jeho kanceláři vyplatila v letech 2009 až 2011 celkem 24,6 milionu korun. Dbalý za to podle verdiktu přijal na úplatcích od společníka kanceláře Michala nejméně 2,3 milionu.

Michal od soudu letos v lednu odešel s dvouletou podmínkou a peněžitým trestem ve výši 2,4 milionu korun. Odvolací senát mu tehdy zmírnil původní čtyřleté vězení. Soudce Jiří Lněnička k tomu uvedl, že uložení nepodmíněného trestu „za takovou víceméně pošťáckou službu“ by bylo nepřiměřeně přísné. Státní zástupce pro Michala požadoval také pětiletý zákaz výkonu advokacie, soudce to ovšem odmítl s tím, že Michal při předávání úplatků nevykonával činnost advokáta. Muž vinu popírá a podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Michal je nepravomocně odsouzený ještě v kauze krácení daní při prodeji pozemků, a to k pěti letům vězení a třímilionovému peněžitému trestu. Figuroval rovněž v některých kauzách spojených s lobbistou Ivem Rittigem. Justice ho pravomocně osvobodila v případu tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical i v kauze údajného vyzrazení utajované zprávy BIS, nepravomocně také v případu jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Advokáta, který je v souvislosti s výkonem advokacie pravomocně odsouzený za úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu vězení, vyškrtne ČAK ze seznamu advokátů podle zákona o advokacii vždy. Vzhledem k tomu, že Michalův trest za podplácení je podmíněný, muselo o vyškrtnutí rozhodovat představenstvo komory. V obdobných případech zkoumá zejména to, jak je spáchaná činnost závažná a jestli - a jak úzce – souvisí s výkonem advokacie.

Autor:
Témata: Domov