Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

NSS zrušil opatření s povinnostmi pozitivně testovaných zaměstnanců. Vykazovalo hrubé nedostatky

Podniky začaly testovat své zaměstance na přítomnost covid 19. Testování zaměstnanců Vítkovice Cylinders, kde se provádějí antigenní testy. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které upravuje povinnosti pozitivně testovaných zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Vykazovalo podle soudu hrubé nedostatky v odůvodnění. Účinnost verdiktu, který je dostupný na úřední desce, odložil soud o čtyři dny, aby ministerstvo mělo čas vydat případně nové opatření.
  14:20aktualizováno  16:43

Úspěšný návrh na zrušení podala žena z Letohradu na Orlickoústecku. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová na dotaz sdělila, že se úřad bude požadavky NSS řídit.

„Je politováníhodné, že ministerstvo zdravotnictví přistupovalo tak liknavě k odůvodnění úpravy, která významně zasahuje do základních práv zaměstnanců, zaměstnavatelů i podnikatelů – osob samostatně výdělečně činných. Mělo by si nejen tento rozsudek, ale i další rozsudky pečlivě prostudovat a přípravu těchto opatření podstatně zkvalitnit,“ uvedl k rozsudku předseda senátu Tomáš Rychlý. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání.

„Ministerstvo zdravotnictví se v současné době s rozsudkem NSS seznamuje prostřednictvím úřední desky. Budeme se řídit požadavky Nejvyššího správního soudu,“ uvedla Schillerová. Na dotaz, zda se bude muset kvůli termínu, který dal soud úřadu na nápravu, ještě tento týden sejít vláda, neodpověděla.

Testování zaměstnanců
Svaz průmyslu a dopravy nezná podle svého viceprezidenta Jana Rafaje firmy,...

Podle zrušeného opatření musí zaměstnanci pozitivně testovaní na koronavirus kontaktovat lékaře, opustit pracoviště a podrobit se konfirmačnímu PCR testování. Zaměstnavatelé a osoby samostatně výdělečně činné zároveň podle opatření musí vést evidenci provedených testů.

Nové rozhodnutí NSS vychází z rozsudku ze 14. dubna, kdy soud vyslovil nezákonnost předchozího obdobného opatření. Také tehdy konstatoval, že ministerstvo jej řádně neodůvodnilo. V novém rozsudku soudci ministerstvu vytkli, že odůvodnění nového opatření ještě více zestručnilo, namísto toho, aby jej zpřesnilo.

Povinnost zaměstnavatelů vést evidenci provedených testů na koronavirus nebyla v opatření odůvodněna vůbec. Takový přístup NSS označil za „hrubé porušení zákonných požadavků na kvalitu odůvodnění“. Soud také kriticky poukázal na to, že ministerstvo neodůvodnilo, proč je opatření oproti předchozí úpravě rozšířeno i na osoby samostatně výdělečně činné.

NSS se měl při veřejném jednání zabývat také opatřením, které rozšířilo povinné testy na koronavirus i na malé firmy a osoby samostatně výdělečně činné. Jednání odročil kvůli námitce podjatosti. V řízení však jde o jiné opatření, než které soud později během úterý zrušil.

Autor:
Témata: Domov