Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sčítání lidu pomalu končí, lidé mají poslední šanci. Snad to nenechají na za minutu dvanáct, přejí si statistici

Česko

  14:14
Praha - Statistici dostali ve sčítání lidu dosud téměř 4,8 milionu vyplněných formulářů. Zhruba desetinu z nich tvořily papírové tiskopisy, téměř 90 procent dorazilo elektronicky. V posledních dnech a hodinách počet sčítaných v elektronickém systému roste. Řekla to mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Cenzus skončí o půlnoci.

ilustrační snímek foto: ČSÚReprofoto

„Lidé se sčítají na poslední chvíli. Snad to nenechají na za minutu dvanáct. Co se týče elektronických formulářů, blížíme se počtu 4,2 milionu,“ uvedla Voldánová.

Pokud se začne elektronický formulář na adrese www.scitani.cz či v mobilní aplikaci Sčítání21 vyplňovat před půlnocí, bude možné ho po 0:00 dokončit a odeslat. Pokud by se někdo chtěl do systému připojit ale až po půlnoci, už se do něj nedostane, podotkla mluvčí. Vyzvala, aby lidé nenechávali sečtení až do úterních pozdních hodin.

Podle Voldánové v posledních dnech a hodinách sčítaných přibývá. „Nárůst je hlavně pozdě odpoledne a večer. V pondělí v deset hodin večer dorazilo 14 711 formulářů,“ upřesnila mluvčí.

Vedle téměř 4,2 milionu elektronických formulářů dostali statistici zatím i zhruba 590 tisíc papírových. Také tiskopisy by měli lidé odeslat ještě v úterý. Stále je možné si je vyzvednout s předtištěnou obálkou na většině pošt. Seznam zájemci najdou na webu či na úředních deskách radnic. Zaslání je pak bezplatné.

Sčítání se koná jednou za deset let a je povinné pro všechny obyvatele. Těch má Česko kolem 10,7 milionu. Statistici očekávají, že od více než 85 procent z nich získají údaje elektronicky. Považují to za úspěch a posun v digitalizaci v ČR.

Sčítání začalo v sobotu 27. března. Začátek provázely potíže s informačním systémem. Po spuštění se musel hned první den zhruba na deset hodin odstavit, přesto se lidem podařilo odeslat 237 tisíc formulářů. Od té doby funguje on-line verze bez problémů. Vyplnění elektronického formuláře podle statistiků trvá v průměru 20 minut. Jednočlenná domácnost se sečte asi za sedm až deset minut, početnější zhruba za půl hodiny.

Autor:
Témata: Domov

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!