Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komorous stojí v čele nového týmu proti extremismu

Česko

  14:15
PRAHA - Bývalý šéf Národní protidrogové centrály a současný první náměstek ministra vnitra Jiří Komorous stojí v čele nové protiextremistické skupiny při ministerstvu vnitra.

Jiří Komorous. foto: ČTK

Hlavním úkolem týmu bude zejména vytvořit systém spolupráce mezi policisty a zpravodajskými službami a najít způsob, jak co nejlépe využít současný právní systém při potlačování radikálů. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Martin Pecina s tím, že boj s extremismem bude jednou z hlavních priorit jeho úřadu.

Komorous bude na ministerstvu zodpovědný také za pokračování policejní reformy. Pecina uvedl, že nebude rušit kroky svého předchůdce Ivana Langra (ODS), chce ale prověřit některé konkrétní dopady reformy.

Problémy podle něho působí například současné dvojí vedení na bývalých policejních okresech nebo povinnost policistů odpracovat 150 hodin přesčasů zdarma.

Pecina jmenoval Komorouse svým prvním náměstkem v pondělí. Komorous zároveň znovu nastoupil k policii. Ve skupině pro boj s extremismem mají být podle jeho dřívějšího vyjádření zastoupeni i pracovníci inspekce policie a zástupci armády. Vnitro tak chce omezit možnost pronikání extremistických myšlenek do bezpečnostních složek.

Komorous opustil policejní řady letos v únoru, nyní se do nich vrátil. U policie pracoval od roku 1984, do čela policejního orgánu bojujícího proti překupníkům a výrobcům drog se dostal v roce 1993, kdy byl jmenován vedoucím odboru drog tehdejší Ústředny kriminální policie. Po její reorganizaci byla v lednu 1995 zřízena Národní protidrogová centrála a Komorous převzal její vedení. V čele NPC skončil letos, nahradil jej jeho dosavadní zástupce pro výkon a trestní řízení Jakub Frydrych.

Komorous na sebe upozornil i několika kontroverzemi. Známé je například jeho působení v uskupení Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou, které provázela nařčení z extremismu. V roce 2007 se Komorous na policejním prezidiu ostře pohádal s tehdejším šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janem Kubicem, který mu vytkl předlistopadové kontakty s komunistickou Státní bezpečností (StB). Komorous se už dříve hájil tím, že na škole StB pouze studoval jazyky.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat