Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Denní přírůstky nakažených jsou stále nejnižší od loňského léta. Kompletní očkování mají tři miliony lidí

V České Lípě 31. května 2021 začali očkovat v novém velkokapacitním centru v Nemocnici s poliklinikou. foto: ČTK

Praha - V Česku mají ukončené očkování proti koronaviru tři miliony lidí, tedy zhruba 28 procent obyvatel. Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 7 890 961 dávek. V neděli zdravotníci očkovali 34 190 lidí, asi o 6 500 méně než před týdnem. Laboratoře v neděli odhalily 57 nových případů koronaviru, stejně jako před týdnem. Denní přírůstky nakažených jsou tak stále nejnižší od loňského léta.
  10:11

 Incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, zůstal v neděli na hodnotě 6,5. Počet hospitalizovaných klesl pod padesátku, na podobných úrovních byl naposledy loni v druhé půlce března. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Týdenní přírůstky nově nakažených dál klesají, podle dat ministerstva je ale patrné zpomalování tempa. Zatímco v prvním červnovém týdnu testy od pondělí do neděle potvrdily přes 2 300 nakažených, v druhém to bylo necelých 1 400, ve třetím více než 900 a v minulém kolem 700.

Interval mezi první a druhou dávkou očkování se zkrátí, uvedl Babiš. U vakcíny Pfizer byl dosud 42 dnů

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, covid prokazatelně prodělalo téměř 1,67 milionu lidí. Zhruba 98 procent z nich se vyléčilo a 30 298 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo. V nemocnicích je nyní 49 lidí s covidem, z toho sedm ve vážném stavu.

Testy na koronavirus v neděli absolvovalo přes 35 tisíc lidí, přičemž většinou to byly antigenní testy. Přesnějších PCR testů bylo přes 7 100. Minulou neděli laboratoře provedly zhruba o 8000 testů více. U nejčastěji prováděných testů - preventivních - je nyní podíl pozitivních na hodnotě 0,09 procenta. 

Lidé se mohou nechat očkovat i dříve než 90 dní po prodělání koronaviru

Kolem procenta byla v neděli pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činí podíl 0,2 procenta. Když epidemie na jaře vrcholila, byla pozitiva testů mnohonásobně vyšší.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, stouplo o desetinu na 0,9. Dál se ale drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat