2. března 2011 10:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kompostujte, nabádá děti nová hra z pražského magistrátu

Děti (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Co všechno patří do bioodpadu a jak je důležité jeho třídění, se teď mají dozvědět tisíce žáků pražských základních škol z nové společenské hry „Kompostujte“.

Na základě projektu, který vymyslela a zpracovala společnost Ekodomov, poslal magistrát do výroby asi třináct tisíc krabiček s plánkem a hracími kartami za zhruba půl milionu korun.

"Vyhráli jsme dvě výběrová řízení. Při této hře si děti mohou osvojit základní principy kompostování," vysvětlil Tomáš Hodek ze společnosti Ekodomov. Částku, kterou město do financování hry vložilo, považují někteří magistrátní politici za přemrštěnou. "Zatím o tom nic konkrétního nevím. Ovšem investovat tolik peněz do propagace kompostování ve městě, kde většina lidí nemá zahradu, mi přijde trochu zvláštní," podotkl pražský zastupitel za TOP 09 Tomáš Hudeček.

Že Pražané výrobě kompostů dosud neholdovali, dokazují i statistiky společnosti Pražské služby, která svoz odpadu zajišťuje. Přestože loni v metropoli třídilo bioodpad o patnáct set lidí více než v předešlém období, pořád se celkový počet nevyšplhal výš než zhruba k pěti tisícům.

Bioodpad není jen tráva
Podle bývalého pražského radního pro životní prostředí a zastupitele za Stranu zelených Petra Štěpánka, který mimo jiné na magistrátu usiloval o financování hry "Kompostujte", třídění biologického odpadu není jen záležitostí venkova. "Biologická složka v domovním odpadu – tedy to, co jde úplně zbytečně do spalovny nebo na skládku, se pohybuje v desítkách procent. Ve spalovně tento odpad ztěžuje spalování, na skládce produkuje skleníkové plyny. Proto je bioodpad nutné odpovídajícím způsobem zpracovat," řekl.

Hra o bioodpadu

* V některých pražských základních školách si teď děti mohou hrát s novou společenskou hrou "Kompostujte". Hráči se s její pomocí učí nejen třídit bioodpad, ale také poznávat, k čemu je ho možné dále využívat.

Jeho slova potvrzují i ekologové. "Představa, že do kompostů a biokontejnerů patří jen tráva a zahradní odpad, je úplně mylná. V Praze se dá kompostovat na sídlištích, potenciál je i ve firmách," řekl Hodek. Kompostér může mít doma každý. Pořizovací cena nádoby se pohybuje kolem sto padesáti korun. "Může být umístěný kdekoliv v domácnosti, pokud se dodržují základní pravidla, jeho obsah nezahnívá a nezapáchá. Například odřezky ze zeleniny patří k nejcennějším součástem hnojiva," upozornil ekolog. Bioodpad se pak může dál využívat například pro výrobu bioplynu, elektrické energie či kompostu vhodného pro obohacení zemědělské půdy.

Svoz bioodpadu začíná v dubnu. Zájemci o třídění si mohou od společnosti Pražské služby objednat speciální popelnici. Cena svozu se odvíjí od její velikosti. Vývoz té menší (120 litrů) stojí 900 korun za rok.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!