Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunální volby: ODS ztratila Prahu i radnice velkých měst

Zdeněk Tůma v Malostranské besedě čeká na výsledky komunálních voleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Tůma v Malostranské besedě čeká na výsledky komunálních voleb | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Jako velké zklamání musí hodnotit obecní volby občanští demokraté. Prohráli volební souboje v největších městech Česka. Podařilo se jim sice těsně porazit sociální demokraty v Plzni, ale tím výčet úspěchů ODS prakticky končí. Jinde totiž těžce pohořeli.

A nebyly to prohry "o prsa", ale spíše "o parník". Například v Brně zaostala ODS za sociálními demokraty o deset procent, v Ostravě dokonce o šestnáct. 

A jako vrchol všeho ODS dorazily výsledky z voleb do zastupitelstva hlavního města Prahy. Zde občanští demokraté prohráli s TOP 09 sice "jen" o sedm procent hlasů, při vzpomínce na minulé komunální volby se však jeví nynější výsledek ODS jako katastrofa. V roce 2006 totiž získala ODS v Praze 54,4 %, z tohoto pohledu tak ztratila více než 30 procent voličů. Příznivce občanských demokratů může těšit alespoň fakt, že na většině obvodních pražských radnic tato strana  uspěla.

V modře označených pražských částech vyhrála ODS, v růžově označených TOP 09,

Podle šéfa strany Petra Nečase tyto výsledky odrážejí pověst místních politiků strany, která mnohde včetně Prahy není kvůli skandálům dobrá.

"Je vidět, že někde lokální představitel ODS má dobrou pověst, a jinde prostě takovou pověst nemají," řekl Nečas.

Platí to podle něj nejen pro města a obce, ale i jednotlivé městské části. Oslabení ODS na komunální úrovni mohla podle Nečase  způsobit i únava voličů z dlouhodobého vedení občanských demokratů. "Největší překvapení je pro mě to, jak se liší výsledky voleb v Praze na magistrát a v jednotlivých městských částech," přiznal Nečas po jednání grémia strany.

Čtěte více o volbách v Praze

Celkově vyhráli nezávislí kandidáti

Celkovým vítězem komunálních voleb se stejně jako v minulosti stali nezávislí kandidáti a různá jejich uskupení, kterým v součtu voliči odevzdali jasnou většinu hlasů. Komunální volby jsou tradičně jejich doménou. Za vítěze se ale v jistém smyslu mohou považovat i lidovci, kteří se znovu připomněli po vnitrostranických sporech a po debaklu v jarních sněmovních volbách, kdy se poprvé v historii nedostali do dolní komory. Podle politologa Zdeňka Zbořila se v komunálních volbách ukázalo, že křesťansko-demokratický a křesťansko-sociální proud z regionů nezmizel.

Spokojena může být i ČSSD. Kromě toho, že se může považovat za vítěze prvního kola senátních voleb, bodovala i v komunálních volbách: vyhrála ve 13 ze 24 statutárních měst, zatímco její konkurent ODS jen ve čtyřech, a celkově se při volbách zastupitelů stane třetí nejúspěšnější stranou v zemi. Spokojeni jsou se svými zisky i komunisté.

Čtěte více o úspěchu ČSSD

Koaliční TOP 09 může slavit jen částečně, naopak třetí vládní strana, Věci veřejné (VV), skončila v poli poražených.

Čtěte více o Věcech veřejných

Úspěchem TOP 09 je především vítězství v Praze, kde tato strana letos už podruhé porazila občanské demokraty.

Předsedu strany Karla Schwarzenberga úspěch strany překvapil.  "Jsem překvapen výsledkem voleb, protože jsme na ministerstvech, která reformy prosazují nejvíce. Výsledek jsem kvůli úsporám čekal mnohem horší," dodal k výsledkům Schwarzenberg.

Čtěte o dění ve volebních štábech

Neúspěchem skončily volby pro VV, které po jarním proniknutí do sněmovny a po získání vládních křesel zřejmě očekávaly větší voličskou podporu. Špatný výsledek zaskočil také Schwarzenbega. "Nejsem překvapen z úspěchu ČSSD, je to opozice, to jsem čekal. Překvapen ale jsem z propadu Věcí veřejných, to jsem nečekal," přiznal Schwarzenberg.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ MISTR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč