21. března 2017 14:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunisté mu sebrali statek. Sedlák se po 66 letech dočkal rehabilitace

Statek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Statek - ilustrační foto. | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

PRAHA/HODONÍN Hodonínský soud v úterý rozhodl o posmrtné rehabilitaci sedláka Metoděje Hlobílka. Někdejší československý legionář byl v padesátých letech nuceně a bez zákonného podkladu i se svou rodinou vysídlen ze svého domova v Mistříně na Hodonínsku. K perzekuci došlo v rámci takzvané akce Kulak, jejímž cílem bylo získání majetku soukromých hospodářů. Pozůstalí mají nárok na odškodnění.

Sedlákovi se dostalo morální satisfakce po 66 letech. Návrh na rehabilitaci podalo devět příbuzných, mezi nimiž byly dvě dcery, pět vnoučat a dvě pravnoučata. Vystěhování Metoděje Hlobílka (1895-1975) z Mistřína, dnes jde o sloučenou obec Svatobořice-Mistřín, se uskutečnilo 21. dubna 1951. Přistaveno bylo nákladní auto a za přítomnosti příslušníka Sboru národní bezpečnosti mohla rodina naložit jen to, co se vešlo na auto. O ostatní majetek přišla. Obdobně byla ze statku vysídlena i rodina Metodějova bratra Antonína, objekt muselo ten den nuceně opustit celkem deset lidí.

„Táta to strašně špatně nesl. Byl z toho zhroucený. Když nás Němci vystěhovali, říkala jsem si, že jsou naši nepřátelé a musíme to strpět,“ uvedla v úterý dcera Metoděje Eliška Kolečkářová. Společně s příbuznými má nyní nárok na finanční odškodnění, ačkoliv jejich právní zástupce Lubomír Müller je v tomto ohledu spíše skeptický. „Ministerstvo spravedlnosti v těchto případech odmítá jakékoliv odškodnění vyplácet,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Rodina byla vystěhována na samotu poblíž obce Jestřabice na Kroměřížsku, kde žila v jedné místnosti s hliněnou podlahou, bez jakéhokoliv vybavení a elektrického proudu či vody.

Metodějův syn Milan tehdy byl na internátu při Vyšší rolnické škole v Opavě. Tam pouze dostal zprávu, že se domů už nemá vracet. Na Krajském národním výboru v Ostravě mu následně oznámili, že studium se mu přerušuje a má nastoupit do práce na Státní statek ve Studnici u Osoblahy. Krátce nato byl povolán do Pomocného technického praporu.

Trestný čin, za který nenese nikdo zodpovědnost

Právě Milan kvůli celé záležitosti podal před několika lety trestní oznámení, v němž mimo jiné uvedl, že „ani za okupace s nimi (rodinou) nebylo zacházeno tak krutě jako v tomto případě“.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) oznámení o podezření z trestného činu proti rodinám Hlobílkových ovšem v roce 2008 odložil. Funkcionáři, kteří se na nezákonnostech mohli podílet (celkem připadlo v úvahu 39 osob), totiž až na jednoho už zemřeli. Proti tomu, jenž zbýval, nebyly potřebné důkazy.

„Nicméně je nepochybné, že k trestnému činu ze strany samosprávy nebo orgány státní správy došlo. Bylo to aktem zjevně nezákonným,“ popsala serveru Lidovky.cz ředitelka ÚDV Eva Michálková.

K vysídlení rodiny došlo v rámci celostátně vedené akce K (Kulak). Jejím záměrem byla likvidace soukromě hospodařících zemědělců, získání jejich majetku a zastrašení dalších občanů. K dosažení takového cíle bylo využíváno různých forem nátlaku, šikanování, trestů a účelově vedených přestupkových a trestných řízení. V případě Metoděje Hlobílka došlo k násilnému vystěhování bez bez jakéhokoli písemného podkladu či rozhodnutí, žádný z členů rodiny ani nebyl trestně stíhán. Ústní pokyn vydal blíže příslušník místního národního výboru.

Statek v době vysídlení měl Metoděj spolu s bratrem v družstvu, kromě statku šlo o pozemky o rozloze asi 83 hektarů. Protože šlo o družstvo, rodina majetek nemohla získat zpět v restituci. Statek už neexistuje, na jeho místě stojí čerpací stanice.

rsaRobert Sattler, ČTK

Najdete na Lidovky.cz