Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunisté navrhli stav nouze do 14. února, mají ale podmínky. Třeba širší otevření škol

Praha KSČM navrhla prodloužení nouzového stavu zhruba o tři týdny, chce reakci kabinetu na své podmínky. Patří k nim širší otevření škol a provoz zimních středisek i ubytovacích služeb, které nyní kvůli vládním protikoronavirovým restrikcím nefungují. Při čtvrtečním sněmovním projednávání žádosti vlády o prodloužení stavu nouze to řekl za komunistickou frakci Zdeněk Ondráček.

Komunisté chtějí, aby se do škol mohli vrátit žáci celého prvního stupně a nejlépe i posledních ročníků základních škol a maturitních ročníků. Pro lyžařské areály a ubytovací služby by se podle poslanců KSČM měla nastavit protiepidemická pravidla, jejich uzavření nefunguje. „Je namístě, aby vláda řekla, zda je připravena skiareály ještě v této sezoně otevřít,“ uvedl Ondráček. Zmínil přitom konec ledna, kdy začínají jarní prázdniny.

KSČM chce také jednat o schválení legislativních úprav, které by reagovaly na epidemii. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) poslancům v úvodu debaty nabídl jednání o ochranných opatřeních i o úpravách krizových zákonů, sdílení dat o epidemii a o očkování a podporu antigenního testování na koronavirus v podnicích.

Prodloužení nouzového stavu Ondráček navrhl do neděle 14. února místo do neděle 21. února, jak chce menšinová vláda ANO a ČSSD. Žádá přitom veřejný příslib splnění požadavků. „Budu čekat na vyjádření vlády jako celku nebo příslušného ministra,“ uvedl.

Komunisté chtějí diskutovat také o otevření obchodů a většiny služeb nebo o zrušení zákazu nočního vycházení, který podle nich stejně není dodržován a kontrola není prakticky možná. Tyto body ale podle Ondráčka mezi podmínky KSČM pro podporu prodloužení nouzového stavu nepatří.

Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. Nynější žádost vlády je pátá v řadě. Koncem října souhlasili poslanci s prodloužením stavu nouze o 17 dnů, ve druhé polovině listopadu o 22 dnů, potom na návrh komunistů o 11 dnů. Před vánočními svátky Sněmovna kývla na další prodloužení o 30 dnů. Kabinet chtěl měsíc vždy. Na jaře trval v Česku nouzový stav kvůli koronavirové krizi 66 dnů. Nynější potrvá minimálně 109 dnů.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...