Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Komunisté se zákona bát nemusí

Česko

  10:23
PRAHA - Za ospravedlňování zločinů nacismu a komunismu hrozí podle zákonů v Česku stejný trest. Přesto mohou být komunisté klidní. Na rozdíl od neonacistů za své postoje trestáni nejsou. Podle bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové i kvůli nedostatečné politické vůli.

Antikomunisté se sešli před sídlem KSČM. foto: Michal KrumphanzlČTK

Nestravitelný a nehlasovatelný. Tak označil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik nový trestní zákoník. A to zejména kvůli pasáži stavějící na roveň nacismus a komunismus. Komunismus si je ovšem s nacismem už roky rovný i ve stávajícím zákoně. Popírání, zpochybňování, schvalování či ospravedlňování zločinů jednoho či druhého režimu se trestá naprosto stejně od šesti měsíců až po tři roky. Přesto mohou být komunisté a jejich přívrženci klidní a mohou i nadále velebit kupříkladu 50. léta s řadou justičních zločinů a vražd pod taktovkou tehdejší KSČ. Zatímco neonacisty se už policie, státní zastupitelství a soudy naučili stíhat a zavírat, v případě propagátorů komunismu tomu tak není.

Co také říkají a píší čeští komunisté

Bude tedy na nás, aby VI. sjezd byl nástupem znovuvytváření podmínek pro realizaci komunistického programu, to znamená programu, který bude vycházet z třídního složení společnosti, bude chápat sociální potřeby lidí, bude na druhé straně chtít změnit tuto společnost a bude pro to vytvářet podmínky, ať na půdě legální, to znamená v parlamentní činnosti, v činnosti zastupitelstev, tak samozřejmě někdy i na hraně zákona.

poslanec Stanislav Grospič, vystoupení na mezinárodní teoreticko-politické konferenci 25. 10. 2003 v Praze

Lenin byl velikým myslitelem. Uměl analyzovat situaci a dokázal z ní vyvodit správné závěry. V tom byl a je i pro dnešní pravicový svět strašlivým nebezpečím. Byl osobností, která patřila mezi ty, které tvoří dějiny. Narodil se ve správný čas na správném místě. V dějinách totiž bylo příliš mnoho správných míst, kde se nenarodili správní lidé, proto jméno Lenin nelze vymazat.

Jaroslav Kojzar 23. 4. 2005 v deníku Haló noviny

Jde o to - najít odvahu nazývat věci pravými jmény. Vím, že to vyvolává nevoli našich třídních nepřátel... ono to vyvolává nezřídka i nevoli našich třídních, dejme tomu přátel, ale jestli neřeknu jasně, že smyslem naší činnosti je postavit proti diktatuře kapitálu diktaturu pracujících

předseda OV KSČM Praha-východ Milan Havlíček na mezinárodní teoreticko-politické konferenci 25. 10. 2003 v Praze

Nejdříve byly vraždy funkcionářů KSČ, národních výborů, Sboru národní bezpečnosti a příslušníků ministerstva vnitra a teprve pak politické procesy. ... Dodnes žijeme z podstaty a rozprodeje toho, co se vytvořilo v této zemi od roku 1945 do roku 1989.

webové stránky Městského výboru KSČM Ostrava

V Česku kupříkladu za velebení kruté éry sovětského diktátora Josifa Stalina či oslavování neméně zločinných praktik KSČ nejen v 50. letech ještě nikdo odsouzen nebyl. Kupříkladu jen v roce 2004 bylo pro propagaci nacismu či rasové násilí odsouzeno celkem 76 lidí. Za propagaci komunismu však nikdo.

Komunismus tak buď v zemi nikdo nepropagoval, anebo se tímto trestným činem nikdo z orgánů činných v trestním řízení nezabýval. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová přitom letos v srpnu v dopise senátorovi Jaromíru Štětinovi připustila, že v tom mohou hrát roli i politické důvody.

„Důvody toho, že policie a justice soustřeďuje svou pozornost na extremismus pravicový, a nikoliv levicový, jsou ovšem ne až tolik právní, jako spíše politické. Současné znění trestního zákona postih projevů fašismu a komunismu umožňuje. V oblasti politické je však postavení zástupců těchto ideologií výrazně odlišné,“ napsala Marie Benešová senátoru Štětinovi. Nástupkyně Benešové Renáta Vesecká včera pro LN připustila, že „otázka „politických“ důvodů v případě postihu extremismu se může odrazit v hodnocení materiální stránky, tedy stupně společenské nebezpečnosti“. Zároveň však konstatovala, že „stejně nebezpečný je jak pravicový, tak levicový extremismus“. Jediným, kdo se tak za propagaci komunismu dostal před soud, byl v roce 2003 David Pěcha. Ten v časopise Pochodeň bývalého agenta StB Ludvíka Zifčáka kromě jiného vyzýval k obnovení socialismu ozbrojenou cestou. Jenže soud v Šumperku konstatoval, že se Pěcha nedopustil trestného činu, ale pouze „vyjadřoval svoje myšlenky“. Pěcha tak dostal osmnáctiměsíční podmínku jen za pomluvu antikomunisty Vladimíra Hučína.

A letos na prvního máje, kde mnozí komunisté na mítinku na Letné éru KSČ obhajovali a velebili veřejně, policie zatkla pouze dva antikomunisty. Tehdejší mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová pak nečinnost vůči komunistům vysvětlovala absencí „jasného a zřetelného politického rozhodnutí a společenského konsenzu“ a nedostatečnou legislativou.„Jsem přesvědčen, že na policii, státní zastupitelství a soudy je vytvořen velký tlak ze strany KSČM. Ten nemusí mít podobu přímého ovlivňování, ale je dán spíš strachem ze 41 komunistických poslanců,“ míní spoluorganizátor iniciativy Zrušme komunisty! Josef Bouška.

Autor: