Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunisti vetovali schvalování dohody o přidružení Ukrajiny k EU

Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Komunističtí poslanci vetovali návrh, aby se Sněmovna už tento čtvrtek věnovala schvalování dohody o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Zástupci ANO podobně zabránili tomu, aby jejich šéf a ministr financí Andrej Babiš musel za týden podat Sněmovně zprávu týkající se monitorovacího systému fondů Evropské unie.

Poslanci o tom rozhodli v úterý v rámci úprav programu schůze dolní komory. Reagovali tak na postoj poslaneckých frakcí ODS a TOP 09, které zamezily dodatečnému projednávání novely o odpadech.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura to zdůvodnil tím, že dolní komora má v příštích dvou týdnech projednat 116 bodů a rozšiřování programu proto není na místě.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek poukázal na to, že Sněmovna koncem dubna požádala Babiše, aby se vyjádřil k postupu svého náměstka Lukáše Wagneknechta ohledně auditu zpracovaného na ministerstvu financí, který zpochybnil monitorovací systém fondů Evropské unie. Systém tak zřejmě nebude financován z prostředků Evropské unie, ale ze státního rozpočtu.

Nadutý neobolševik

Kalousek řekl, že vláda je odpovědná Sněmovně a sama měla zprávu na program schůze zařadit. Doufá, že Babiš sám požadované vyjádření předloží, pokud se nebude chovat jako „nadutý neobolševik“. Šéf ANO na Kalouskovo vystoupení v jednacím sále nereagoval. Projednávání zprávy vetoval předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se stejným zdůvodněním jako Stanjura.

Komunisté využili toho, že se dohoda mezi Evropskou unií a Ukrajinou, kterou spolu s poslanci Úsvitu neschvalují, do návrhu programu nedostala. Dodatečně ji chtěl na schůzi zařadit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Poslanci na základě dohody frakcí rozhodli také o tom, že až příští úterý projednají senátní návrh na omezení prodejní doby v hypermarketech o státních svátcích. Odmítli naopak návrh současných či bývalých poslanců Úsvitu, aby se věnovali snahám Evropské komise o zavedení imigračních kvót pro členské státy Evropské unie. Stanjura připomenul, že Sněmovna tyto kvóty odmítla už v polovině letošního února.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...